PoradySprzątanie9 genialnych właściwości octu, które sprawdzą się nie tylko w kuchni. Jest idealny do prania!

9 genialnych właściwości octu, które sprawdzą się nie tylko w kuchni. Jest idealny do prania!

9 genialnych właściwości octu, które sprawdzą się nie tylko w kuchni. Jest idealny do prania!
Katarzyna
26.06.2020 07:18, aktualizacja: 26.06.2020 09:17

Wyobraź sobie, że kupujesz idealną pralkę. Urządzenie doczyszcza wszystkie, nawet najbrudniejsze ubrania, nigdy się nie psuje, a dodatkowo szybko wysusza upraną odzież. Niestety, takie pralki nie istnieją, ale na szczęście istnieje ocet, który przy tej domowej czynności jest niezawodny.

Oto 9 magicznych właściwości octu, które sprawdzą się nie w kuchni, lecz przy robieniu prania! Koniecznie musisz je poznać!

#1 Zabija smród

youtube.com
youtube.com

Nieprzyjemne zapachy, takie jak smród pleśni czy potu można wywabić wlewając do pralki miarkę octu do cyklu płukania. Jeśli jednak próbujesz zwalczyć trudniejsze zapachy, takie jak dym (np. z papierosów) dodaj miarkę do cyklu prania.

#2 Odświeża pralkę

youtube.com
youtube.com

Jeśli masz pralkę z ładowaniem od przodu możesz użyć białego octu do czyszczenia uszczelek, które mają tendencję do tworzenia zapachu pleśni. W przypadku każdej maszyny przeprowadź długi cykl pralnia (bez wkładania do niej ubrań), używając gorącej wody i około 1,5 l octu. W ten sposób zdezynfekujesz wnętrze pralki.

#3 Zapobiega łapaniu się kłaczków

Dodając 1/2 do 1 pełnej szklanki octu do prania, zapobiegasz przywieraniu sierści zwierząt oraz skłaczonych fragmentów materiału.

#4 Pranie dziecięcych ubranek

Delikatny i hipoalergiczny biały ocet może być używany do prania dziecięcych ubranek. Dodaj 1 szklankę octu do prania. Możesz również wstępnie namoczyć poplamione przedmioty (tj. czapeczki lub pieluchy) z 1:1 proporcją wody i octu oraz łyżeczką sody oczyszczonej.

#5 Miększe koce i jeansy

Ocet znany jest z właściwości zmiękczających, ale okazuje się, że potrafi poradzić sobie nie tylko ze zwykłymi materiałami, lecz również z twardym jeansem. Rozpocznij od dodania 1/2 do 1 szklanki octu do płukania dżinsów. Jeśli jednak chcesz aby miękkie koce zawsze pozostały miękkie lub stały się jeszcze miększe, dodaj 2 szklanki octu do płukania tj. wełna lub bawełna.

#6 Czyszczenie żelazka

youtube.com
youtube.com

Kiedy żelazko ostygnie, wlej do środka 1/2 kubka wody destylowanej i 1/2 szklanki octu. Włącz żelazko na najwyższy poziom ogrzewania i przez około 15 minut używaj trybu pary. W ten sposób usuniesz osady i brud z wnętrza żelazka. Po wyczyszczeniu, wyłącz żelazko, poczekaj aż ostygnie i wylej nadmiar płynu. Jeśli chcesz wyczyścić płytę zewnętrzną żelazka, stwórz pastę z sody oczyszczonej i octu i przetrzyj nią żelazko.

#7 Pranie ręczne rzeczy delikatnych

Do prania delikatnych rzeczy użyj płynu do prania delikatnych tkanin, ale dodaj także łyżkę lub dwie białego octu aby wypłukać delikatne tkaniny i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

#8 Pogromca plam

youtube.com
youtube.com

Ocet jest słynny również z możliwości odplamiających. Do butelki ze spryskiwaczem wlej pół szklanki wody i pół szklanki octu. Następnie spryskaj brudne miejsca miksturą. Jeśli próbujesz wywabić plamy od potu, soku czy kawy namocz ubranie w wodzie z taką samą miksturą.

#9 Zapobiega elektryzowaniu się

Do szufladki na płyn do zmiękczania, wlej 1/4 kubka octu. To zapobiegnie elektryzowaniu się ubrań.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także