10 niezwykłych właściwości octu w pielęgnacji roślin. Używają go nawet ogrodnicy
Ocet w ogrodzie może być bardzo przydatny. Jak wykorzystać ten naturalny produkt? Nawet ogrodnicy korzystają z jego cudownych właściwości. Oto 10 najskuteczniejszych zastosowań octu dla roślin.
25.06.2022 | aktual.: 25.06.2022 10:32
Istnieje wiele trików związanych ze sprzątaniem, w których ocet gra pierwsze skrzypce. Okazuje się, że przydaje się on także podczas zajmowania się roślinami!
Tak jest! Ocet ma mnóstwo zastosowań, a w ogrodzie okazuje się lepszy niż drogie i chemiczne środki.
#1 Skutecznie usuwa chwasty i odstrasza szkodniki
To główny powód dla którego warto mieć butelkę octu blisko przyborów ogrodniczych. Wybija on wszystkie szkodniki, a przy tym nie szkodzi roślinom i kwiatom. Wystarczy, że wlejesz ocet do butelki ze spryskiwaczem i spryskasz nim chwasty.
#2 Przywraca kwiaty do życia
Ocet służy nie tylko do wybijania chwastów ale pomaga również wskrzesić do życia rośliny, które mogły być skazane na uschnięcie. Jeśli Twoje ulubione kwiaty i krzewy zostały zaatakowane przez infekcje grzybicze i posiadają czarne plamy na listkach, to ocet może okazać się idealnym rozwiązaniem. Wymieszaj 2 łyżeczki octu w parzonej herbacie z rumianku i rozpyl go na zarażone rośliny. W szybkim czasie wrócą do zdrowia!
#3 Lepszy niż nawozy
Niektóre rośliny wprost uwielbiają ocet - do tego grona należą m.in. azalie, rododendrony, hortensje i gardenie. Wystarczy zmieszać szklankę octu destylowanego w 3,5 litrach wody z kranu, a następnie spryskać rośliny, aby zdrowo rosły.
#4 Dobry początek dla nasion
Ile razy zdarzyło Ci się zasadzić nasiona ulubionej rośliny tylko po to by później rozczarować się fakt, że z ziemi nic nie urosło? Jeśli nie chcesz aby taka sytuacja się powtórzyła, przetrzyj nasiona szparagów czy kwiatów księżycowych ręcznikiem papierowym nasączonym octem. Następnie mocz nasiona przez całą noc w mieszaninie stworzonej z 1 części octu i 4 części ciepłej wody. Dodaj także odrobinę płynu do mycia naczyń. Na drugi dzień zasadź rośliny - zobaczysz, że tym razem nasiona zakiełkują!
#5 Doniczki będą idealne
Doniczki z gliny są bardzo dobre dla roślin z racji tego, że utrzymują chłodną glebę, dzięki czemu rośliny dobrze rosną. Jednak z czasem tego typu donice wchłaniają wapń, sól i inne minerały przez co kwiaty tracą swój piękny wygląd. Wystarczy jednak, że namoczysz naczynia w roztworze wody i octu (proporcje 1:1).
#6 Ocet w ogrodzie przyda się również do dbania o narzędzia
Jak pewnie się domyślasz, ocet sprawdzi się również gdy będziesz chcieć wyczyścić swoje ogrodowe narzędzia. Jeśli grabie czy łopaty są zardzewiałe, namocz je w occie, a następnie spłucz wodą.
#7 Sprawdzi się także w przypadku roślin ciętych
Jeśli chcesz przenieść kwiaty z ogrodu do domu i postawić je we flakonie, ale obawiasz się o ich trwałość, warto użyć octu. Wszystko, co musisz zrobić, to wlać wodę do wazonu (na około 1/4 wysokości naczynia) a następnie dodać 2 łyżki białego octu destylowanego i 1 łyżeczkę cukru.
#8 Zwierzęta będą wiedzieć, że nie powinny zbliżać się do kwiatów
Moje koty uwielbiają buszować w zaroślach, czasami jednak niszczą wszystkie kwiaty. Jeśli u Ciebie zdarza się podobna sytuacja, wystarczy że namoczysz kawałek materiału w occie i umieścisz przy podłożu roślin. Wymieniaj materiał co 6-7 dni przez 2-3 tygodnie. Dzięki temu gleba przesiąknie zapachem octu, który odstraszy zarówno Twoje zwierzaki jak i te sąsiadów.
#9 Ochroni drzewa owocowe
Zmieszaj 1 szklankę wody, 1/2 szklanki octu jabłkowego, 1/4 szklanki cukru oraz 1 łyżkę melasy. Wlej około 2-3 cm mieszaniny do 2 lub 3 starych puszek bez pokrywki i powieść na drzewie. Regularnie sprawdzaj i odświeżaj mieszaninę, a przekonasz się, że muszki owocówki i inne owady będą trzymać się z dala od Twoich roślin.
#10 Ocet w ogrodzie odstraszy mrówki i ślimaki
Mrówki, ślimaki i inne owady zostaną skutecznie odstraszone jeśli użyjesz octu . Ocet jest naturalnym środkiem owadobójczym, więc można go spryskać wokół roślin w ogrodzie, a także wzdłuż progu do domu. W ten sposób wyeliminujesz owady.
A Ty używasz octu do pielęgnacji roślin? Znasz jakieś inne triki z jego użyciem? Koniecznie podziel się swoimi metodami w komentarzu!