PoradyLajfhakiOdczekaj 24 godziny i namocz w niej storczyka. Odżyje i na nowo zakwitnie

Odczekaj 24 godziny i namocz w niej storczyka. Odżyje i na nowo zakwitnie

czosnek do storczyków fot. freepik
czosnek do storczyków fot. freepik
29.07.2023 14:38

Storczyki to piękne kwiaty doniczkowe. Od lat nie wychodzą z mody i wciąż przyciągają nowych miłośników. Idealne jako ozdoba parapetu, jak i w formie prezentu. Jeśli chcesz je uprawiać w domu, czosnek do storczyków w formie wywaru będzie dla nich świetnym nawozem.

Czosnek ma wiele właściwości. Działa jak naturalny antybiotyk, a w ogrodnictwie zwalcza szkodniki i grzyby. Zrobisz z niego też domowy nawóz do storczyków. Wyjaśniamy recepturę krok po kroku.

Czym nawozić storczyki?

Storczyki do prawidłowego rozwoju potrzebują sporej wilgotności. Jednak paradoksalnie nie powinniśmy ich często podlewać. Poleca się, aby doniczki postawić w naczyniach wypełnionych wodą - zamiast kąpieli w wannie. Nie ma sensu też spryskiwać liści - powoduje to rozwój bakterii zgnilizny. Warto też raz w miesiącu zastosować domowy wywar z czosnku. Dzięki niemu storczyki będą kwitły obficie i długo. Jak go przygotować?

jak podlewać storczyki, fot. Freepik
jak podlewać storczyki, fot. Freepik
Jak pielęgnować storczyki zimą, fot. Freepik
Jak pielęgnować storczyki zimą, fot. Freepik

Podłoże do storczyków

Pielęgnując storczyki, nie możesz zapomnieć o zapewnieniu im odpowiedniego podłoża. Powinno być lekkie i przepuszczalne tak, aby nie doprowadzało do przestojów wody. Są one zagrożeniem dla korzeni, które mogą przegnić, a roślina będzie do wyrzucenia. Najlepiej sprawdzi się kora drzew iglastych z domieszką keramzytu, kredy i odrobiny torfu. Zrezygnuj z uniwersalnej ziemi, będzie ona za ciężka dla storczyków. Możesz też zakupić gotowe podłoże pod storczyka, które spełnia jego wymogi pielęgnacyjne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także