Odkąd stosuję tę metodę, zawsze mam porządek w dokumentach!
Ludzie dzielą się na dwie grupy. Jedni skrzętnie układają dokumenty, aby można było je łatwo znaleźć. Ci drudzy nie zawsze odkładają je w jedno miejsce. Jest to problematyczne — szczególnie wtedy, kiedy szybko potrzeba coś znaleźć. Jak się zorganizować i jak przechowywać dokumenty w domu? Prosto i funkcjonalnie!
05.04.2023 10:23
Każdy z nas ma w domu stertę rachunków, badań, pism z urzędów, umów z operatorami czy pracodawcami. Czasem trudno jest je uporządkować tak, aby mieć do nich szybki i łatwy dostęp, kiedy będą potrzebne. Zdradzamy Ci patent na ich ułożenie, dzięki któremu już nigdy nie zapanuje w nich bałagan.
Jak przechowywać dokumenty w domu?
Bałagan w papierach to codzienność dla wielu z nas. Tym bardziej nietrudno w nim np. o zgubienie ważnego pisma w stercie różnych dokumentów. Odpowiednie przechowywanie pism i umów w domu pozwala na to, by były posortowane, poukładane i łatwe do odnalezienia w każdej chwili. To też przede wszystkim ich zabezpieczenie — szczególnie przed zniszczeniem czy wyblaknięciem. Jest to ważne, kiedy potrzebujemy ważnego pisma sprzed lat. Nieodpowiednio zabezpieczone może być później nieczytelne dla nas czy urzędnika. Dlatego podstawą jest dobra organizacja. Wypróbuj nasz patent, a już zawsze będziesz miał porządek w papierach.
Dobra organizacja, czyli porządkowanie dokumentów
Podpowiadamy, jak w kilku krokach zadbać o odpowiednie uporządkowanie pism, rachunków czy umów. Od teraz znajdziesz je szybko i prosto, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.
- Pogrupuj dokumenty według ich rodzaju
Klasyfikacja i oddzielenie danych rodzajów dokumentów kolorowymi zakładkami — to wiele ułatwia. Pogrupuj je np. na medyczne, rachunki, umowy, szkolne itd. Od razu będziesz wiedział, w której grupie szukać danego pisma.
- Wybierz dla nich odpowiednie miejsce
Dokumenty zawierają wiele poufnych danych, dlatego ważne jest, aby odpowiednio je zabezpieczyć. Najlepiej, jeśli znajdziesz dla nich sejf lubszafkę zamykaną na klucz. Unikniesz nie tylko ich kradzieży, ale też ciekawskich osób. Dobrze jest też schować je w miejscu niepodatnym na wilgoć.
- Kup organizer na dokumenty
Pogrupowane dokumenty schowaj do segregatorów, a następnie umieść w pudle archiwizacyjnym i dokładnie je opisz. Niektórzy stosują też metalowe szafy na dokumenty, które dodatkowo zamykane są na klucz.
- Zrób kopie dla bezpieczeństwa
Za pomocą skanera zrobisz elektroniczne kopie dokumentów. Będziesz mógł je przechowywać w chmurze lub na dysku zewnętrznym. Ułatwi to ich odnalezienie i pogrupowanie w foldery. Przydadzą się na wypadek kradzieży, zniszczenia lub zgubienia oryginału.