PoradyOdkąd znam ten patent, oszczędzam na praniu nawet połowę kosztów!

Odkąd znam ten patent, oszczędzam na praniu nawet połowę kosztów!

Jak zaoszczędzić na praniu, fot. Genialne.pl
Jak zaoszczędzić na praniu, fot. Genialne.pl
Manuel

07.05.2023 10:48

Jeśli zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na praniu, to pierwszy na twoim celowniku powinien znaleźć się płyn do płukania. Część ludzi z niego po prostu rezygnuje, ale być może lepszym sposobem będzie zastąpienie go odpowiednikiem, który przygotujesz samodzielnie, w oparciu o kilka produktów, które już masz w domu.

Przyzwyczailiśmy się do dodawania płynów do płukania ubrań do każdego prania. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z ich wad oraz tego, że nie do wszystkich typów materiałów faktycznie warto je dodawać. Domowe odpowiedniki tych detergentów wypadają pod tym względem zazwyczaj lepiej, bo nie mają w sobie tyle chemii. Pokażemy ci, jak je przygotować i czym się od siebie różnią.

Dlaczego warto zrezygnować ze sklepowych płynów do płukania ubrań?

Sklepowe płyny do płukania ubrań sprawiają, że włókna stają się bardziej miękkie, a przez to przyjemniejsze w dotyku. Ponadto rzeczy po wyjęciu z pralki zazwyczaj ładniej pachną (chociaż tutaj zdecydowanie starczyłby sam proszek). Ostatnią ich zaletą jest to, że dzięki nim pranie nie elektryzuje się aż tak mocno. Niestety płyny do płukania ubrań mają także sporo wad. Najpoważniejszą jest to, że do ich wytworzenia używa się konserwantów i sztucznych substancji zapachowych i chemicznych, które mogą wywoływać alergie. Część ubrań w wyniku stosowania tego typu środków traci też swoją zdolność do odprowadzania wilgoci, dotyczy to zwłaszcza odzieży trekkingowej czy outdoorowej. Ostatnią poważną wadą jest to, że pozostałości płynów do płukania często zalegają w pralce, stając się źródłem pleśni.

Jak zaoszczędzić na praniu, fot. getty images
Jak zaoszczędzić na praniu, fot. getty images

Jak zaoszczędzić na praniu? Tak zrobisz swój własny płyn do płukania

Jeśli zależy ci na miękkości ubrań, to możesz ten sam efekt (co w przypadku płynów do płukania) osiągnąć za pomocą co najmniej kilku domowych mieszanek:

  • mieszanka sody oczyszczonej i octu: będziesz potrzebował półtorej łyżeczki sody, pół szklanki octu oraz kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Wymieszaj je ze sobą i dodaj do prania tak, jakbyś dodawał normalny płyn do płukania;
  • ocet: możesz również zastosować sam ocet bez dodatków — to zdecydowanie najtańszy sposób. Środek ten zmiękcza wodę i wypłukuje z tkanin resztki detergentu. Problemem może być mało przyjemny zapach. Jeśli połączysz go z sodą, stanie się jeszcze bardziej skuteczny;
  • kwasek cytrynowy — zmieszaj z sobą 220 ml wody, 40 g kwasku cytrynowego i kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Do jednego prania dodaj 2-3 łyżki takiego środka.
Jak zaoszczędzić na praniu, fot. getty images
Jak zaoszczędzić na praniu, fot. getty images

Wymieszaj dwa składniki i namocz firanki. Trik na wybielanie bez wybielacza!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także