PoradyOdkąd znam ten sposób, naczynia z mojej zmywarki są lśniące jak nigdy!

Odkąd znam ten sposób, naczynia z mojej zmywarki są lśniące jak nigdy!

Jak dobrze wyczyścić zmywarkę fot. genialne.pl
Jak dobrze wyczyścić zmywarkę fot. genialne.pl
24.03.2023 12:47, aktualizacja: 24.03.2023 13:18

Przekonaj się, jak dobrze wyczyścić zmywarkę. Ten zabieg jest niezwykle ważny i sprawi, że Twoje urządzenie będzie przez długi czas działało bezawaryjnie.

Zmywarka to sprzęt, który znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Dzięki niemu każdy oszczędzi dużo czasu podczas sprzątania kuchni. Jednak i o samą zmywarkę należy też dbać. Pierwszym sygnałem, że urządzenie jest zabrudzone, jest to, że naczynia są coraz częściej niedomyte. Wówczas czas zacząć działać.

Jak skutecznie doczyścić zmywarkę?

Zmywarka ma kontakt z twardą wodą, detergentami, a także tłuszczem oraz resztkami jedzenia. W związku z tym zanieczyszczenia i brud odkładają się na różnych jej częściach. Dodatkowo destrukcyjnie działa kamień pochodzący z twardej wody. Oczywiście większości zabrudzeń nie dostrzeżesz na pierwszy rzut oka. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie zmywarki. Do tego celu nie musisz kupować specjalistach środków. Wystarczy tylko to, co masz w kuchennej szafce.

  • Do miseczki wlej 500 ml octu spirytusowego.
  • Naczynie umieść w zmywarce.
  • Następnie uruchom specjalny program przeznaczony do konserwacji zmywarki. Zwykle wyróżnia się tym, że operuje dość wysoką temperaturą (ok. 65 stopni Celsjusza).
  • Po skończonym cyklu uchyl drzwiczki zmywarki.

Ocet ma działanie odkażające, a także doskonale zmiękcza i usuwa kamień.

jak dobrze wyczyścić zmywarkę, fot. Freepik
jak dobrze wyczyścić zmywarkę, fot. Freepik

Jak wyczyścić filtr w zmywarce?

W urządzeniach montowany jest jeden z dwóch filtrów: ręczny lub samoczyszczący. Filtr samoczyszczący nie wymaga w zasadzie żadnych zabiegów. Wszystko dlatego, że bardzo rzadko gromadzą się na nim jakieś osady. On jest wyposażony w młynek, który rozdrabnia żywność. Ona jest później usuwana wraz  z wodą.

Natomiast filtr ręczny posiada siatkę, gdzie osadzają się resztki jedzenia. Trzeba je samodzielnie usuwać. Czyszczenie tego filtra przeprowadzaj raz w miesiącu. Najpierw go zlokalizuj i wyjmij. Filtr przypomina cylindryczną rurkę.

jak dobrze wyczyścić zmywarkę, fot. Freepik
jak dobrze wyczyścić zmywarkę, fot. Freepik

Mycie go jest bardzo proste. Wystarczy wykonać tę czynność pod bieżącą wodą. Jeżeli nagromadziły się na nim zanieczyszczenia trudne do usunięcia, to użyj płynu do mycia naczyń oraz gąbki. Cały proces czyszczenia staraj się przeprowadzać dość delikatnie. Wszystko po to, aby nie uszkodzić filtra. Kiedy już będzie czysty, to po prostu włóż go na jego stałe miejsce.

Triki dzięki którym najlepiej wykorzystasz możliwości Twojej zmywarki

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także