Newsy10 zabytków światowej klasy mających brata bliźniaka. Prezentują się równie spektakularnie

10 zabytków światowej klasy mających brata bliźniaka. Prezentują się równie spektakularnie

10 zabytków światowej klasy mających brata bliźniaka. Prezentują się równie spektakularnie

17.06.2022 17:44, aktual.: 17.06.2022 17:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Istnieją takie kultowe zabytki na świecie, które chciałby zobaczyć na własne oczy niemal każdy. W związku z tym są stale oblegane przez podróżników. Jednak niektóre z tych popularnych miejsc mają swoje bliźniacze rodzeństwo. Te atrakcje turystyczne są mniej znane, ale prezentują się równie spektakularnie. I nie będziesz miał wrażenia, że całe grupy zwiedzających depczą Ci po piętach. ;)

1. Taj Mahal (Indie) - Bibi Ka Maqbara (Indie)

Taj Mahal to chyba najsłynniejsze mauzoleum na świecie. Jego budowa trwała ponad dwadzieścia lat (1632–1654). Wzniósł je muzułmański władca (Szahdżahan) jako grobowiec dla zmarłej przy porodzie żony. Budynek urzeka swoją jasną, marmurową fasadą.

turtix/freepik
turtix/freepik

Bibi Ka Maqbara leży ponad 1000 km na południe od Taj Mahal. Ten grobowiec wybudował syn Szahdżahana w momencie, kiedy stracił swoją pierwszą żonę. Jest łudząco podobny do mauzoleum matki.

Abhideo21/wikimediacommons
Abhideo21/wikimediacommons

2. Grobla Olbrzyma (Irlandia Północna) - Przylądek Stolbchaty (Rosja)

Grobla Olbrzyma to formacja skalna, która składa się z 37 tysięcy bazaltowych kolumn. Powstała w wyniku erupcji wulkanu. Według irlandzkiej legendy konstrukcję zbudował olbrzym, który chciał przejść po stałym gruncie do Szkocji, aby pokonać swojego rywala. Szkocki olbrzym okazał się silniejszy i Irlandczyk w trakcie ucieczki zniszczył groblę.

nataliehora/freepik
nataliehora/freepik

Przylądek Stolbchaty leży w archipelagu Kuryli. Słynie z bazaltowych kolumn, które są bardzo podobne do Grobli Olbrzyma.

wikimediacommons
wikimediacommons

3. Koloseum (Włochy) - amfiteatr w Puli (Chorwacja)

Rzymskie Koloseum jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na świecie. Jego budowa została ukończona w 80 r. n.e. Koloseum mogło pomieścić od 45 do 50 tysięcy widzów. Każdego roku odwiedza je 6 milionów turystów.

nataliehora/freepik
nataliehora/freepik

Amfiteatr w Puli ma trzy kondygnacje, a jego budowa zakończyła się w 14 r. n.e. Na widowni mogło zasiąść 23 tysiące osób. Z jego wnętrza roztacza się malowniczy widok na Morze Adriatyckie.

gandolfocannatella/freepik
gandolfocannatella/freepik

4. Stonehenge (Wielka Brytania) - Callanish (Szkocja)

Stonehenge to tajemnicza, megalityczna budowla. Kamienne kręgi od lat budzą ciekawość naukowców oraz turystów. Były ustawiane stopniowo przez ponad 1000 lat. Do dziś nie wiadomo do czego służyły. Najprawdopodobniej są związane z kultem słońca.

nuttawutnuy/freepik
nuttawutnuy/freepik

Szkockie Callanish to krąg megalitów ustawionych w okresie neolitu. Niektóre mają nawet 4 metry wysokości. Mogły postać w celu oddawania kultu przodkom lub służyć jako prehistoryczne obserwatorium księżycowe.

Neversawmollyagain/reddit
Neversawmollyagain/reddit

5. Golden Gate Bridge (USA) - Ponte 25 de Abril (Portugalia)

Wiszący, czerwony most Golden Gate jest wizytówką San Francisco. Rozciąga się nad cieśniną Golden Gate, a do użytku został oddany w 1937 roku. Za przejazd mostem pobierane są opłaty (od 7 USD).

wirestock/freepik
wirestock/freepik

Ponte 25 de Abril (Most 25 kwietnia) również jest wiszącym mostem pomalowanym na czerwono. Przez niego przebiega autostrada łącząca Lizbonę z Algarve. W stolicy Portugalii znajduje się kilka punktów widokowych, które umożliwiają podziwianie mostu. Za przejazd nim także pobierana jest opłata (1,85 EUR).

wirestock/freepik
wirestock/freepik

6. Big Ben (Wielka Brytania) - Wieża Pokoju (Kanada)

Big Ben to neogotycka wieża zegarowa będąca jednym z symboli Londynu. Jest częścią parlamentu brytyjskiego i wybija każdą równą godzinę. W 2012 roku Big Ben zmieniła nazwę na Elizabeth Tower. To wydarzenie miało upamiętnić 60 lat panowanie Elżbiety II.

vwalakte/freepik
vwalakte/freepik

Wieża Pokoju znajduje się w Ottawie i wchodzi w skład parlamentu kanadyjskiego. Również została wybudowana w neogotyckim stylu, a w jej wnętrzu znajdują się 53 dzwony, które można usłyszeć podczas ważnych uroczystości państwowych.

Saffron Blaze/wikimediacommons
Saffron Blaze/wikimediacommons

7. Wenecja (Włochy) - Colmar (Francja)

Wenecja boryka się z nadmiarem zwiedzających. Każdego roku odwiedza ją ok. 25-30 milionów osób. W związku z tym ulice są przepełnione, ceny rosną, a kolejki do zabytków ulegają znacznemu wydłużeniu.

wirestock/freepik
wirestock/freepik

Alzackie Colmar zachwyca brukowanymi uliczkami oraz szachulcową zabudową. Jedna z jego dzielnic otrzymała dumą nazwę Mała Wenecja. W mieście można skosztować doskonałego wina.

vichie81/freepik
vichie81/freepik

8. Akropol (Grecja) - biblioteka Celsusa (Turcja)

Ateński akropol znajduje się na wzgórzu, które było zamieszkałe już 4000 lat p.n.e. To zespół świątyń i sanktuariów. Poszczególne budynki były systematycznie wznoszono wraz z upływem lat. Akropol jest najsłynniejszym greckim zabytkiem, a każdego roku odwiedza go ok. 3 milionów turystów.

ruckzack/freepik
ruckzack/freepik

Bibliotekę Celsusa można podziwiać w Efezie. Przechowywano w niej ok. 12 tysięcy zwojów. Została wybudowana w 117 roku, a jej fasada zachwyca bogatymi detalami architektonicznymi.

user21727814/freepik
user21727814/freepik

9. Machu Picchu (Peru) - Isla del Sol (Boliwia)

Machu Picchu to najlepiej zachowane z wszystkich inkaskich miast. Wznosi się na wysokości 2090–2400 m n.p.m. i miało status królewskiej osady. W 2007 roku zostało uznane za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Nic dziwnego, że chętnych aby je zwiedzić nie brakuje.

wirestock/freepik
wirestock/freepik

Isla del Sol (Wyspa Słońca) jest malowniczo położona na jeziorze Titicaca. Na stałe zamieszkuje ją ok. 2 tysięcy osób (to głównie Indianie). Według inkaskich wierzeń u jej wybrzeży narodził się bóg Wirakocza (stwórca świata). Na wyspie można zobaczyć pozostałości inkaskich budowli.

pinterest
pinterest

10. Statua Chrystusa Zbawiciela (Brazylia) - Statua Chrystusa Króla (Portugalia)

Statua Chrystusa Zbawiciela ma 38 metrów wysokości i piętrzy się na szczyci góry Corcovado w Rio de Janeiro. Pomnik ma upamiętniać setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Brazylię. Został odsłonięty w 1931 roku.

pinterest
pinterest

Statua Chrystusa Króla jest częścią sanktuarium. Sama rzeźba ma 28 metrów. Wznosi się na wysokim cokole (82 metry). U stóp posągu znajduje się platforma widokowa, z której można obserwować Most 25 Kwietnia oraz Lizbonę.

igorparusnikov/freepik
igorparusnikov/freepik

Które miejsca już udało Ci się zobaczyć?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także