Ogrodnicy polecają: rozsyp wokół krzaczków, a latem zbierzesz pełne garście malin
Wielu osobom smak malin kojarzy się z dzieciństwem i babcinym ogrodem. Jeśli uprawiasz je samodzielnie, to zastosuj domowy nawóz do malin, a krzaczki będą uginały się pod naporem owoców.
02.06.2023 16:13
Nie ma nic lepszego niż maliny jedzone prosto z krzaczka. Te owoce po prostu rozpływają się w ustach i pozostawiają na podniebieniu charakterystyczną słodycz. Jeżeli na grządkach uprawiasz swoje własne krzaczki, to koniecznie wypróbuj przepis na domową odżywkę, którą zrobisz ze skórek banana.
Nawożenie malin — kiedy je przeprowadzić?
Te smaczne owoce wymagają aż trzykrotnego nawożenia w różnym okresie wzrostu. Pierwszy raz odżywkę zaaplikuj wczesną wiosną. Wtedy właśnie zaczyna się wegetacja malin. Wówczas potrzebują nawozu, który wzmocni ich nowe pędy. Kolejny raz środek wspomagający zastosuj na przełomie maja i czerwca. Wtedy pojawiają się nowe kwiaty, a krzaczki potrzebują porcji niezbędnych witamin. Ostatni czas na aplikację nawozu to końcówka sierpnia. Zastosuj go jednak dopiero wtedy, kiedy maliny zakończą owocowanie. To pomoże krzaczkom przygotować się do nadchodzącej zimy.
Przepis na domowy nawóz do malin ze skórek banana
Domową odżywkę ze skórek banana do malin zrobisz szybko i prosto. Po aplikacji takiego nawozu efekty mocno cię zaskoczą, a twoje zbiory będą obfite, soczyste i smaczne. Maliny potrzebują dużo fosforu, dlatego odżywka z banana będzie idealna. Możesz ją zrobić na kilka sposobów.
Najprostszy nawóz
- Potnij skórki banana na kawałki.
- Następnie wysusz je w piekarniku.
- Suszone skórki zetrzyj na proszek.
- Na końcu bananowy proszek rozsyp pod krzaczkami malin.
Przepis na kiszonkę
- Pokrój skórkę banana i umieść ją w słoiku.
- Potem zalej ją przegotowaną i ostudzoną wodą.
- Słoik odstaw w ciemne miejsce i odczekaj dwa tygodnie.
- W tym okresie regularnie mieszaj swoją kiszonkę.
- Po dwóch tygodniach rozcieńcz nawóz z wodą w proporcji 1:10.
- Uzyskanym nawozem podlej maliny.
Skórkę banana możesz też włożyć bezpośrednio do ziemi, w której rosną maliny. Zapewni im niezbędne do wzrostu minerały i pierwiastki. Tylko pamiętaj, aby skórkę zakopać bardzo blisko krzaczków. Dzięki temu będą mogły bez przeszkód czerpać z niej odpowiednie składniki.