Ogrodnicy radzą, jak sadzić czosnek. Tylko jedna roślina toleruje jego towarzystwo

Uprawa czosnku. Fot. Gettyimages
Uprawa czosnku. Fot. Gettyimages

13.03.2023 11:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uprawa czosnku w ogródku wcale nie jest trudna. Wystarczy tylko poznać jej największe tajniki i zacząć sadzić to bezcenne warzywo.

Jaką glebę lubi czosnek?

Czosnek preferuje ziemię żyzną, z dużą zawartością próchnicy. Nie toleruje gleby podmokłej. Jeżeli dysponujesz tą mniej urodzajną, to koniecznie pomyśl o nawożeniu jej obornikiem - świeżym bądź granulowanym. Najlepiej zrobić to wiosną. Pamiętaj jednak, że po takim zabiegu będziesz musiał poczekać rok z sadzeniem czosnku.

To warzywo dobrze rośnie tam, gdzie wcześniej dojrzewały zboża, groch, fasola, trawy czy wczesne ogórki. Musisz wiedzieć, że większość roślin nie przepada za sąsiedztwem czosnku. Wyjątkiem są truskawki, które ten chroni przed chorobami.

uprawa czosnku, fot. Freepik
uprawa czosnku, fot. Freepik

Kiedy sadzić czosnek?

Sadzenie czosnku bezpośrednio do gleby najlepiej przeprowadzić jesienią (wrzesień, październik). Zdąży ukorzenić się jeszcze przed nadejściem zimy. Co ciekawe, jest rzadko atakowany przez choroby. Istnieją także odmiany czosnku jarego: Jarus, Jankiel, Cyryl. To właśnie ich sadzenie należy przeprowadzić w marcu lub kwietniu (jednak nie później niż do 10 kwietnia).

Jak sadzić czosnek?

Do sadzenia wybierz duże i nieuszkodzone ząbki. Lepiej będzie, jeśli kupisz główki w sklepie ogrodniczym, a nie w spożywczaku. Wówczas będziesz miał pewność, że uzyskasz dobre plony. Wkładaj je pojedynczo do gleby (szerszą stroną w dół). Umieść je na głębokości 3-5 cm w odległości około 5-10 cm.

Jak sadzić czosnek w doniczce?

Czosnek możesz też zasadzić w doniczce - wybierz do tego głęboki pojemnik z dziurkami (co najmniej 20 cm głębokości). Napełnij donicę żyzną glebą i wsadzaj do niej ząbki na głębokość ok. 10 cm. Czosnek lubi słońce, dlatego ustaw swoją domową grządkę tam, gdzie dociera sporo światła. Im więcej cienia będą miały sadzonki, tym mniejsze główki z nich wyrosną.

Obraz

Czy konieczne jest ściółkowanie?

Czosnek bardzo lubi ściółkowanie - szczególnie kompostem, torfem, słomą bądź korą. Ściółka zapobiega szybkiemu wysychaniu gleby, a także sprawia, że chwasty rosną wolniej. Dodatkowo zwabia dżdżownice, które wzbogacają ziemię substancjami odżywczymi. Ściółkę rozłóż wiosną - później zamieni się w próchnicę, która dodatkowo użyźni glebę.

Kiedy zbiera się czosnek?

Czosnek jest gotowy do zbioru, kiedy 50-60% roślin ma złamany lub zeschnięty szczypior. Zwykle dzieje się to w połowie lipca lub sierpniu (wszystko zależy od odmiany i czynników atmosferycznych). Wykop główki, obetnij korzenie oraz skróć łodygi (pozostaw ok. 2-3 cm nad główką). Następnie dobrze je wysusz i przechowuj w chłodnym oraz pozbawionym wilgoci miejscu.

Obraz

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie odżywia rośliny doniczkowe