Ogrodnicy robią to z hortensją po przymrozkach. Na wiosnę rośnie w górę i kwitnie jak szalona
Od tego, jak potraktujemy hortensje po pierwszych przymrozkach zależy to, czy w najbliższym sezonie bujnie i pięknie rozkwitną. Czy też zupełnie nie będziemy mogli liczyć na kwiaty? Wielu ogrodników zadaje sobie pytanie: to jak z nimi w końcu jest? Przycinać je, czy nie?
Czy przycinać hortensje po przymrozkach?
Hortensje to bardzo wymagające krzewy. Zaczynają wypuszczać nowe przyrosty, gdy tylko odczuwalne są cieplejsze temperatury. Ale potem, gdy temperatura znów spada, może to spowodować poważne uszkodzenia tego świeżego wzrostu. Jest to szczególnie ryzykowne w przypadku hortensji wielkolistnych. Dlatego ważne jest, aby zadbać o ochronę hortensji w przypadku niespodziewanych mrozów.
Zazwyczaj hortensje wielkolistne i dębolistne przycina się co roku zaraz po kwitnieniu w lecie. Powodem jest to, że nowe kwiaty rosną na starym drewnie - łodygach z poprzedniego lata (lat). W przypadku hortensji paniculata i gładkiej, można to zrobić późną jesienią lub zimą, ponieważ nowe kwiaty rosną na nowym drewnie. Ale mróz może być problematyczny.
Czekając wiosny...
Jeśli myślimy o przycinaniu hortensji, to najlepiej zrobić to wczesną wiosną. Kwiaty będą wyrastać na nowym drewnie każdego roku. Więc jeśli odcinasz te brązowe gałązki, które są zbyt wysokie lub zbyt szerokie dla twojego gustu, nie musisz się martwić o kwiaty, które wyrosną w tym sezonie.
W każdą noc, kiedy temperatura spada poniżej 0°C, rośliny tracą ciepło w liściach, woda wewnątrz rośliny zamarza, a komórki pękają. Kiedy hortensje doznają uszkodzeń mrozowych, liście i nowe pąki zmieniają kolor na jasnoczerwony. Poważniejsze uszkodzenia powodują, że liście stają się brązowe/czarne. Można też zauważyć, że zwiędły.
Hortensje wielkolistne są słabo uśpione, a ich kwiaty szybko wypuszczają pąki wiosną, dlatego te odmiany są najbardziej podatne na uszkodzenia spowodowane mrozem. Po przymrozkach należy uważać na wszelkie uszkodzenia. Ujawnienie się tych uszkodzeń może potrwać nawet tydzień. Po ich wykryciu należy poczekać, aż łodyga dojrzeje do punktu, w którym wytwarza korę, a następnie zeskrobać ją poniżej miejsc uszkodzonych przez mróz. Powinno to pozostawić zdrowe drewno z odsłoniętą warstwą zieloną. Pąki znajdujące się poniżej uszkodzeń mrozowych nadal będą pięknie kwitły.