Opłukiwanie surowego mięsa bieżącą wodą nad zlewem do duży błąd. Oto dlaczego
Mycie mięsa pod bieżącą wodą wzbudza wiele kontrowersji. Niektórzy cały czas to praktykują, a inni wystrzegają się tej czynności.
27.02.2023 | aktual.: 11.01.2024 14:48
Wiele osób z rozpędu myje wszystkie produkty spożywcze, które są przeznaczone do gotowania. W przypadku warzyw to bardzo dobry nawyk, ale jeżeli chodzi o mięso, to należy bardzo uważać z nadmiarem wody. Wszystko dlatego, że mycie niektórych pokarmów może wyrządzić więcej szkody niż rzeczywistych korzyści.
Czy można myć mięso przed gotowaniem?
Okazuje się, że mycie surowego mięsa oraz ryb przed gotowaniem nie usunie drobnoustrojów. Na powierzchni drobiu czy wołowiny mogą znajdować się bakterie z rodzaju campylobacter, salmonella czy laseczka zgorzeli gazowej. Płukanie mięsa pod bieżącą wodą sprawi, że zarazki z łatwością osiądą na Twoich ubraniach, meblach kuchennych czy innych produktach, które znajdują się w okolicy zlewu. Woda, pryskając na boki, zwyczajnie rozprzestrzenia drobnoustroje. Natomiast giną one dopiero pod wpływem wysokiej temperatury.
Jakich produktów nie należy myć przed gotowaniem?
- Kapusta kiszona: wypłukanie jej przed przyrządzeniem bigosu czy kapuśniaku sprawi, że pozbawisz kiszonkę bakterii kwasu mlekowego, który wspomaga prawidłową pracę jelit.
- Grzyby: długie moczenie sprawi, że wchłoną dużo wody i stracą swój smak oraz zmieni się ich struktura.
- Jajka: nie myjemy ich po zakupie, a dopiero bezpośrednio przed spożyciem. Warto zafundować im gorącą kąpiel z kropelką płynu do mycia naczyń. Wówczas możesz mieć pewność, że wszystkie bakterie salmonelli zginą.
- Makaron: mycie surowych klusek pozbawi je skrobi, która sprawia, że delikatnie się kleją i dobrze łączą się z sosami. Dodatkowo makaron zalany wodą staje się mniej smaczny.
Najbrudniejsze miejsca w kuchni
Okazuje się, że w kuchni są newralgiczne miejsca, które wręcz roją się od zarazków. Najbrudniejsze rejony to:
- zlewozmywak oraz gąbki,
- blaty kuchenne,
- deski do krojenia.
Oczywiście najlepszą opcją jest przecieranie blatów antybakteryjnymi chusteczkami. Należy do robić po każdym ich użyciu. Dodatkowo warto mieć kilka desek do krojenia. Przede wszystkim ważne jest, aby jedną deskę używać tylko do krojenia surowego mięsa. Drugą przeznacz do obróbki warzyw i owoców, a trzecią do porcjowania pieczywa.