PoradyLajfhakiOprysk do drzewek owocowych na wiosnę. Kupisz go w aptece za 10 zł!

Oprysk do drzewek owocowych na wiosnę. Kupisz go w aptece za 10 zł!

Czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę? Fot. Gettyimages
Czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę? Fot. Gettyimages
16.03.2023 16:33

Pryskanie drzew to podstawa ich pielęgnacji. Pełni główną funkcję ochronną przed szkodnikami. Na półkach w sklepach ogrodniczych jest wiele przeznaczonych do tego preparatów. Znamy jednak o wiele skuteczniejszy, a domowy sposób. Ponadto nie kosztuje więcej niż 10 zł! Dowiedz się, czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę?

Wiosenne opryski drzew owocowych

Okres przedwiośnia to nie tylko czas na porządki ogrodowe. To również pora na to, aby zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami. Kiedy pryskać drzewa owocowe? Najlepiej już w marcu, w dzień suchy i bezwietrzny. Zaleca się, aby temperatura powietrza utrzymywała się w granicach co najmniej 6 stopni Celsjusza. Jeśli pada deszcz, raczej zrezygnuj z oprysków. Nie będą miały sensu, bo deszcz wypłucze cały środek.

Czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę?, fot. Freepik.com
Czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę?, fot. Freepik.com

Co dają opryski na drzewa owocowe?

Dlaczego jeszcze warto opryskiwać drzewa? Ponieważ to ochroni je przed chorobami grzybowymi, które w przeciwnym razie dość często je atakują. Dobrze zrobiony oprysk korzystnie wpłynie na ilość i jakość zebranych potem plonów. Jeśli chcesz zadbać o drzewa owocowe, koniecznie wykonaj ich oprysk.

Czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę? Preparatem ekologicznym!

Środki kupione w sklepie zawierają wiele chemii i są dość drogie. Dużo lepszym wyborem będą domowe opryski na drzewa owocowe - skuteczne i tanie. Ich przyrządzenie nie wymaga wybitnych zdolności czy użycia specjalistycznego sprzętu. Działają porównywalnie do tych profesjonalnych, zatem wybór jest oczywisty. Ekologiczne opryski na drzewa owocowe to też korzyść dla naszego zdrowia, ponieważ - nawet jeśli niechcący się ich nawdychamy - wcale nam nie zaszkodzą.

Czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę?, fot. Freepik.com
Czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę?, fot. Freepik.com

Składnik, którego potrzebujesz, znajdziesz w aptece i nie wydasz na niego więcej niż 10 zł! Tym magicznym środkiem jest ciekła parafina. Wystarczy, że zmieszasz ją z wodą w proporcji 100 ml na 5 litrów. Powstałą miksturą spryskaj drzewa. Na ich powierzchni powstanie woskowa powłoka, która ochroni je przed szkodnikami (np. przędziorkiem owocowcem czy misecznikiem śliwowym).

Ziołowy sposób na ochronę drzew

Ten sposób możesz wykorzystywać przez cały sezon - w okresie wegetacji roślin również. Do jego wykonania niezbędne będą zioła i rośliny, które pewnie masz w swoim ogrodzie. Sprawdzą się: pokrzywy, skrzyp polny, wrotycz, ale też czosnek czy cebula. Jak wykonać ziołowy preparat ochraniający drzewa owocowe?

  • Przygotuj 300 g świeżych ziół (lub200 g suchych).
  • Zalej je 10 litrami wody.
  • Odstaw wszystko na czas od 12 do 24 godzin, aby doszło do fermentacji.
  • Gotową miksturę stosuj na drzewa owocowe.

W taki sposób naturalnie zadbasz o swój ogród. Powodzenia!

Te triki ogrodnicze mocno Cię zaskoczą!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także