Newsy13 dowodów na to, że urlop w USA to wyzwanie dla każdego. Zwyczaje Amerykanów wywołują szok

13 dowodów na to, że urlop w USA to wyzwanie dla każdego. Zwyczaje Amerykanów wywołują szok

genialne
genialne

29.04.2021 15:12

Wyjazd do USA zawsze zwiąże się z dużym zaskoczeniem. Poznajemy odmienną kulturę oraz zaznajamiamy się ze zwyczajami lokalnej ludności. Poznaj osobliwe obyczaje, które potrafią wywołać ogromne zdumienie.

1. Urlop macierzyński to luksus

Urlop macierzyński jest bezpłatny i może trwać maksymalnie 12 tygodni. Istnieją pojedyncze stany, które oferują lepsze warunki. Przykładowo w stanie Nowy Jork młoda mama może pobierać 67% swojego wynagrodzenia przez 12 tygodni.

cookie_studio/freepik
cookie_studio/freepik

2. Problemy z wagą

Około 70% dorosłych Amerykanów ma problemy ze swoją masą ciała. Ponad 38% z nich cierpi na otyłość, a 1 na 13 osób zmaga się ze skrajną otyłością i  nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować.

taniadimas/pixabay
taniadimas/pixabay

3. Sprawa sądowa za dyskryminację

W korporacjach popularną praktyką jest tzw. lawsuit. Pracownik odchodzący z firmy może wytoczyć jej sprawę sądową. Wszystko dlatego, że czuł się dyskryminowany ze względu na kolor skóry, płeć, narodowość czy religię.

freedomz/freepik
freedomz/freepik

4. Ważniejsze święta urzędowe

Obchodzone są zwykle święta państwowe. W Wigilię, Poniedziałek Wielkanocy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia każdy idzie do pracy.

ArtisticOperations/pixabay
ArtisticOperations/pixabay

5. Nadmierna wylewność

Amerykanie są bardzo wylewni i chętnie opowiadają o swoich problemach osobistych. Normą jest żalenie się nowopoznanej osobie na swoje dzieci bądź informowanie o sprawie rozwodowej, która miała miejsce kilka dni temu.

gpointstudio/freepik
gpointstudio/freepik

6. Urlop nie dla każdego

Płatny urlop wypoczynkowy to przywilej. Zwykle cieszą się nim osoby pracujące w dużych firmach i korporacjach. Po roku pracy mogą liczyć na 10 dni urlopu. W mniejszych firmach wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy. Tak wygląda dziki kapitalizm.

galyna_andrushko/freepik
galyna_andrushko/freepik

7. Futbol po amerykańsku

Futbol amerykański nie ma nic wspólnego z piłką nożną. Ta ostatnia zwana jest soccer.

PDM Touristik GmbH/wikimediacommons
PDM Touristik GmbH/wikimediacommons

8. Przynależność do kościoła

Zupełnie normalnym pytaniem zadawanym przez obce osoby jest: "Czy znalazłeś już swój kościół"? Dodatkowo przedstawiciele różnych wspólnot chodzą od drzwi do drzwi i zapraszają do dołączenia do ich kościoła.

josephfuller/freepik
josephfuller/freepik

9. Piklowane raciczki

W amerykańskim supermarkecie można kupić białka jajek w kartonie, parówki owinięte ciastem naleśnikowym, ciasto w puszce, bekon polany syropem klonowym, piklowane świńskie racice.

amazon
amazon

10. Przeliczanie temperatury

Temperatura podawana jest w stopniach Fahrenheita. Aby przeliczyć ją na stopnie Celsjusza należy od temperatury Fahrenheita odjąć 32, pomnożyć przez 5, podzielić przez 9.

user31684832/freepik
user31684832/freepik

11. Małe miss

Ogromną popularnością cieszą się konkursy piękności dla dzieci poniżej 16 roku życia. Zwykle uczestniczą w nich dziewczynki. Zawodniczki mogą mieć mocny makijaż, doczepiane włosy, a nawet nakładki na zęby, które czynią uśmiech ładniejszym. Co ciekawe pierwsza kategoria wiekowa to 0-11 miesięcy.

pinterest
pinterest

12. Reklamy non stop

Reklamy w telewizji pojawiają się średnio co 5 minut.

bristekjegor/freepik
bristekjegor/freepik

13. Fantazyjne imiona

Amerykanie wykazują się dużą fantazją w nadawaniu dzieciom imion. Często nawiązują do nazw geograficznych, popkultury, kolorów czy owoców.  Jedne z dziwniejszych to: Zen, Snow, Blue, Jupiter, Indygo, Echo, Art, Dove, Berlin czy Lavender.

freepik
freepik

Który zwyczaj najbardziej Cię zaskoczył?

USA to kraj pełen dziwactw. 15 osobliwych zwyczajów, które wprawią w zdumienie każdego turystę

genialne
genialne
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także