PoradyLajfhakiOszczędzam na praniu majątek! Kiedy musiałam zacisnąć pasa, odkryłam trik i płacę grosze

Oszczędzam na praniu majątek! Kiedy musiałam zacisnąć pasa, odkryłam trik i płacę grosze

jak oszczędzać na praniu, fot. freepik
jak oszczędzać na praniu, fot. freepik
04.10.2023 18:13, aktualizacja: 04.11.2023 09:56

W obecnych czasach każdy z nas szuka oszczędności, przez co staramy się uskładać kilka groszy więcej. Zazwyczaj staramy się ograniczać w zakupach, a żyła złota leży zupełnie gdzie indziej. Podpowiadamy, jak oszczędzać na praniu.

Pranie jest podstawową czynnością, bez której ciężko wyobrazić sobie codzienną higienę. Często wrzucamy ubrania do pralki bez większego zastanowienia, a przecież pochłania ona energię oraz wodę. W efekcie, kiedy otrzymujemy rachunki, to zastanawiamy się, skąd pochodzi tak duża kwota. Jak oszczędzać na praniu? Okazuje się, że wystarczy kilka skutecznych trików, dzięki którym możemy skutecznie obniżyć koszta.

Jak oszczędzać na praniu?

Wszystko, co należy zrobić, to zmienić swoje przyzwyczajenia. Rozsądne użytkowanie pralki pozwoli wykorzystać jej możliwości przy niskim zużyciu energii. Podczas kolejnego prania zwróć uwagę na pojemność urządzenia, która w zależności od modelu jest różna. Kiedy wkładasz ubrania do bębna, pamiętaj o tym, aby została w niej niewielka przestrzeń. Sprawdzisz to, wkładając do środka rękę. Jeśli bez problemu się ona mieści, to załącz cykl. Odpowiedni program również ma znaczenie, ponieważ to od niego zależy nie tylko czas prania, ale też ilość energii oraz wody. Warto więc zdecydować się na te energooszczędne lub ekologiczne. Kolejną istotną kwestią jest ilość cykli prania, które warto zminimalizować. Nie ma potrzeby prania kilku rzeczy, jeśli były założone tylko raz.

Co robić, kiedy pralka nie pobiera płynu do płukania? Fot. Freepik
Co robić, kiedy pralka nie pobiera płynu do płukania? Fot. Freepik

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

  • Nie bez znaczenia jest też temperatura prania, ponieważ to ona jest w głównej mierze odpowiedzialna za zużycie energii. Warto obniżyć ją o 20 stopni, ponieważ nie zawsze warto ustawiać tą najwyższą. Zamiast tego wybierz tę o wartości 30 lub 40 stopni Celsjusza, ponieważ sprawdzą się one równie dobrze. Ta zmiana przyniesie nie tylko niższe rachunki, ale też pozytywnie wpłynie na kondycję tkanin. W takich warunkach pranie nie będzie szybko się niszczyć, dzięki czemu będzie w dobrym stanie przez długi czas.
  • Warto zwrócić uwagę na detergenty, które stosujemy. Nie należy nigdy z nimi przesadzać, ponieważ urządzenie będzie potrzebowało więcej wody, aby je wypłukać. Na dodatek dostępna na rynku chemia piorąca jest bardzo droga. Lepiej zastosować domowe i naturalne zamienniki do prania. Okazuje się, że samodzielnie można bez większego problemu przygotować domowy proszek lub płyn do prania.
Pranie bez płynu do płukania jest bardzo łatwe. Fot. Freepik
Pranie bez płynu do płukania jest bardzo łatwe. Fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także