PoradyOto 3 patenty na doczyszczenie złota. Biżuteria będzie lśnić jak nowa

Oto 3 patenty na doczyszczenie złota. Biżuteria będzie lśnić jak nowa

jak czyścić złoto, fot. Getty Images
jak czyścić złoto, fot. Getty Images
Manuel
29.07.2023 19:13

Złota biżuteria, jeśli ma dobrze wyglądać, to wymaga regularnego czyszczenia. Wiele osób jednak nie wiem, jak należy to właściwie robić. W rezultacie nieświadomie niszczą swoją kolekcję. Pokażemy ci jak czyścić złoto.

Czyszczenie złota nie jest trudnym zadaniem i nie wymaga użycia profesjonalnych środków. Wystarczy zdać się na domowe sposoby. Najskuteczniejsze z nich zaraz ci dokładnie pokażemy.

Jak czyścić złoto? Oto niezawodne, domowe sposoby

W czyszczeniu złota bardzo dobrze sprawdza się:

  • mieszanka płynu do mycia naczyń z sodą oczyszczoną,
  • sama soda oczyszczona lub proszek do pieczenia,
  • sok z cytryny, który możesz opcjonalnie zastąpić sokiem z cebuli, octem, amoniakiem albo denaturatem.

Omówimy dokładnie wszystkie te trzy sposoby. Wbrew temu co możesz się dowiedzieć z mediów społecznościowych, złota nie należy natomiast czyścić pastą do mycia zębów. W ten sposób możesz je tylko zniszczyć. Spowodujesz bowiem pojawienie się przebarwień, albo doprowadzisz do zmatowienia pierścionka czy naszyjnika.

jak czyścić złoto, fot. getty images
jak czyścić złoto, fot. getty images

Płyn do mycia naczyń i soda oczyszczona

Wlej przeciętną ilość płynu do mycia naczyń do szklanki ciepłej wody, a następnie dodaj pół łyżeczki sody oczyszczonej. Składniki dokładnie wymieszaj, tak aby cała soda zdołała się rozpuścić. Następnie namocz w roztworze biżuterięi pozostaw ją w nim przez mniej więcej 30 minut. Po tym czasie za pomocą starej szczoteczki do zębów dokładnie wyczyść całe złoto. Na koniec opłucz je pod bieżącą wodą i osusz bawełnianą ściereczką.

Soda oczyszczona lub proszek do pieczenia

Zmieszaj łyżkę wody z jedną łyżką sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Powstanie miękka papka, którą musisz nałożyć na czyszczone złoto. Najlepiej wetrzyj ją za pomocą miękkiej szmatki, wykonując przy tym delikatne ruchy. Gdy skończysz, opłucz biżuterię pod bieżącą wodą i wytrzyj ją do sucha.

Jak wyczyścić złoto za pomocą soku z cytryny?

Tak jak wspominaliśmy, możesz równie dobrze zastąpić cytrynowy sok: octem, amoniakiem, denaturatem albo sokiem z cebuli. Nałóż wybrany preparat, za pomocą miękkiej szmatki, na złoto i wyczyść je. Po skończeniu zabiegu opłucz biżuterię i wytrzyj ją do sucha.

jak czyścić złoto, fot. getty images
jak czyścić złoto, fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także