PoradyOto, co Cię czeka, jeśli zostawiasz pranie w pralce na noc

Oto, co Cię czeka, jeśli zostawiasz pranie w pralce na noc

Pranie w pralce na noc fot. freepik
Pranie w pralce na noc fot. freepik
Manuel

18.01.2023 16:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele osób zastanawia się, na jak długo  i czy w ogóle można zostawić pranie w pralce na noc. Każdemu bowiem się zdarzyło kiedyś zapomnieć wyciągnąć pranie. Po jakim czasie lepiej jest je od razu wrzucić ponownie do pralki?

Czy można zostawić pranie w pralce na noc?

Wszyscy robiliśmy to wiele razy i prawdopodobnie zrobimy to jeszcze wiele razy: zostawiliśmy mokre ubrania w pralce przez wiele godzin, czy to dlatego, że zapomnieliśmy o nich, czy też nie mieliśmy czasu, aby przełożyć pranie do suszarki przed bieganiem po sprawunki lub zmierzaniem do pracy. Ale jak zły jest ten nawyk, tak naprawdę? Dobrą zasadą jest unikanie pozostawiania ubrań w pralce na dłużej niż 8 do 12 godzin. Bakterie i pleśń mogą rosnąć na ubraniach w ciągu zaledwie 24 do 48 godzin. Kiedy bakterie i pleśń rosną bez kontroli, tworzą wyraźny stęchły zapach prania, który wszyscy poznaliśmy.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoje ubrania czekały zbyt długo w pralce, powąchanie ich jest najlepszym sposobem, aby to stwierdzić. Bakteryjne zapachy mogą powstać w ciągu zaledwie 8 godzin. Gdy zapach stęchlizny pojawi się na mokrych ubraniach, prawdopodobnie nie zniknie po wysuszeniu w pralce lub na lince. Suszenie zatęchłych ubrań może stworzyć więcej problemów, niż dać korzyści. Najprawdopodobniej będziesz musiał ponownie wyprać swoje ubrania, aby usunąć zapachy z bakterii i pleśni.

pranie w pralce na noc, fot. freepik
pranie w pralce na noc, fot. freepik

Co zrobić, jeśli pozostawiłem mokre ubrania w pralce na zbyt długo?

W większości przypadków żadna ilość suszenia nie pomoże śmierdzącym ubraniom, więc lepiej od razu wyprać je ponownie. Najlepiej zmień przy tym układ mokrych ubrań w pralce, aby nie przyklejały się do siebie podczas cyklu. Ponownie wypierz ubrania z detergentem i użyj najgorętszej wody, jakiej będziesz mógł nie uszkadzając tkanin.

Dla pokonania naprawdę intensywnego przykrego zapachu, dodaj małą ilość bezpiecznego dla kolorów wybielacza lub białego octu. Suszenie ubrań na lince w jasnym świetle słonecznym może również pomóc, ponieważ promienie UV zabijają i neutralizują bakterie powodujące nieprzyjemny zapach. Aby zapobiec przyszłym, podobnym wypadkom, rozważ ustawienie timera lub alarmu, aby śledzić swój cykl prania.

Pozostawiłem pranie na mniej niż 8 godzin, a ono i tak śmierdzi stęchlizną. Co jest grane?

Zdarza się niestety, że pranie pachnie stęchlizną pomimo tego, że pralce było stosunkowo krótko. warto zwrócić na to uwagę, bo to objaw innego problemu z pralką. Przyczyną może być  przepełnione urządzenie, wadliwie działające czujniki lub zablokowany kanał wentylacyjny suszarki.

Zobacz genialne triki z pralką, które ułatwiają życie. Sprawią, że pranie będzie dużo przyjemniejsza czynnością

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także