Oto co możesz zrobić z kwiatami forsycji właśnie teraz. Mało kto o tym wie
Czy wiesz, co zrobić z kwiatami forsycji? One nie tylko pięknie się prezentują. Mają też sporo właściwości odżywczych i są całkowicie jadalne.
07.04.2023 10:34
Forsycja to bajkowy krzew, który zwraca uwagę i zwiastuje nadejście wiosny. Jej intensywnie żółte kwiaty nastrajają bardzo optymistycznie i przypominają o tym, że dzień jest już znacznie dłuższy. Co więcej, zaczynają rozwijać się stosunkowo wcześnie (w połowie marca) i cieszą wzrok aż do początku maja.
Skąd przybyła forsycja?
Ten krzew pochodzi z Azji Wschodniej i należy do rodziny oliwkowatych. Na świecie uprawia się 11 gatunków forsycji, a w Polsce są rozpowszechnione trzy z nich: koreańska, zwisła, pośrednia. Co ciekawe najpierw na gałęziach rozwijają się żółciutkie kwiaty, a dopiero później liście.
Właściwości zdrowotne forsycji
Jadalne kwiaty forsycji są źródłem rutyny, flawonoidów, a także witaminy C. One:
- usuwają z organizmu metale ciężkie,
- działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwalergicznie,
- uszczelniają naczynia krwionośne i dzięki temu na nogach nie tworzą się tzw. pajączki,
- obniżają poziom glukozy we krwi,
- koją nerwy,
- działają moczopędnie,
- opóźniają procesy starzenia się skóry,
- wzmacniają włókna kolagenowe.
Co można zrobić z kwiatów forsycji?
One w pełni nadają się do jedzenia. Możesz spokojnie dodawać je do sałatek lub udekorować nimi kanapkę czy surówki. Kwiaty świetnie nadają się także do zrobienia z nich nalewki, a także naparu.
Jak zrobić nalewkę z kwiatów forsycji?
Przygotuj 0,5 litra wódki. Zalej nią ok. 100 gramów kwiatów. Następnie taką miksturę odstaw w ciemnie miejsce na ok. 2 tygodnie. Pamiętaj, aby codziennie potrząsać słoikiem bądź butelką. Po upływie określonego czasu przelej nalewkę przez gazę i popijaj każdego dnia 10 ml. Dzięki temu wzmocnisz swoją odporność.
Jak przygotować napar z forsycji?
Najpierw garść kwiatów (mogą być suszone lub świeże) skrop delikatnie spirytusem. Później całość zalej dwoma szklankami gorącej wody i trzymaj pod przykryciem przez 40 minut. Po tym czasie możesz już pić napar. On świetnie sprawdzi się także jako tonik do przemywania twarzy i oczu.
Kiedy zbierać kwiaty forsycji?
Zrób to w słoneczny i suchy dzień. Najlepiej wybrać godziny przedpołudniowe. Wówczas kwiaty mają najwięcej dobroczynnych właściwości. Ważne jest też, aby nie były mokre od deszczu.