PoradyOto co najlepiej zrobić, gdy dzwoni nieznany numer. Ten trik ratuje przed problemami

Oto co najlepiej zrobić, gdy dzwoni nieznany numer. Ten trik ratuje przed problemami

dzwoni nieznany numer fot. freepik
dzwoni nieznany numer fot. freepik
Manuel

04.06.2023 17:45, aktual.: 20.03.2024 09:02

Patrzysz na swój telefon i widzisz, że dzwoni do Ciebie nieznany numer. Co zrobić w tej sytuacji? Czy odbierać w ogóle takie połączenia, czy lepiej nie? Czy da się jakoś ustalić, kto do nas dzwonił? Jak się obronić przed potencjalną próbą oszustwa?

Połączenie z nieznanego numeru potrafi być prawdziwą zagwozdką. Nigdy nie wiesz, czy osoba, która z tobą rozmawia, rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje. A może to oszust, który tylko chce od ciebie wyciągnąć jakieś informacje, by np. włamać się na twoje konto bankowe i ukraść twoje pieniądze? Czy da się jakoś takich sytuacji uniknąć?

Skąd ktoś, komu nie podawałem mojego numeru, mógłby go mieć?

Źródła mogą być bardzo różne. Ktoś może mieć informacje o tobie pochodzące z jakiegoś wycieku danych (zdarzają się one niestety dość często największym firmom). Może też być tak, że jakaś firma mająca twoje dane teleadresowe odsprzedała je komuś. Oszuści czasem są skłonni zainwestować jakąś niewielką kwotę w uzyskanie takich danych, bo w ostatecznym rozrachunku i tak im się to zdecydowanie opłaca. Zwykle, gdy już zaczynasz mieć regularne telefony od telemarketerów, to możesz być pewien, że twój numer telefonu oraz imię i nazwisko bardzo łatwo jest uzyskać i że kursuje on gdzieś w sieci. Raczej nie będziesz już w stanie tego zmienić, o ile nie zmienisz numeru telefonu. A to przykry krok, którego większość ludzi ze zrozumiałych względów nie chce podejmować.

dzwoni nieznany numer, fot. freepik
dzwoni nieznany numer, fot. freepik

Co zrobić, gdy dzwoni nieznany numer?

Oczywiście możesz nie odbierać, ale to ochroni cię tylko na krótką metę. Jeśli jakiś oszust chce cię naciągnąć, to nie będzie dla niego wyzwaniem zadzwonić po raz kolejny. Może też rzeczywiście być to połączenie z twojego banku. Pamiętaj, że banki tak naprawdę bardzo rzadko dzwonią do swoich klientów z czymś ważnym, bo rzadko występuje sytuacja, która tego wymaga. A jeśli zdarzy się coś awaryjnego i rzeczywiście zadzwoni do ciebie ktoś podający się za przedstawiciela banku, to koniecznie zachowaj czujność. Mądrym krokiem na pewno będzie sprawdzenie tego numeru w internecie. Najlepiej jest go po prostu wpisać w Google i zobaczysz, co ci wyskoczy. Tyle że bardziej zaawansowani technicznie oszuści potrafią i to obejść i wyświetlić na twoim telefonie dowolny numer, który chcą. W takiej sytuacji mądrym zdaniem wielu osób posunięciem jest rozłączenie się. Następnie sam dzwonisz do swojego banku, by się zorientować w sprawie, o której zostałeś powiadomiony. W ten sposób będziesz miał niemal całkowitą pewność odnośnie tego, z kim rozmawiasz.

dzwoni nieznany numer, fot. freepik
dzwoni nieznany numer, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także