Oto co robić, kiedy dzik stanie ci na drodze. Ekspertka wyjaśnia
"Kto spotyka w lesie dzika, ten na drzewo szybko zmyka" - pisał niegdyś Jan Brzechwa. Niektóre osobniki ważą nawet 300 kg. Rozzłoszczone, mogą zaatakować. Jak się zachować, gdy spotkasz dzika? Czy mamy jakiekolwiek szanse w starciu z tym zwierzęciem? Wyjaśniamy.
W Polsce żyje ok. 25o tysięcy dzików. Mieszkają w lesie, jednak coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej, np. na osiedlu, siejąc postrach wśród mieszkańców. Czym grozi spotkanie dzika? Jak zachować się w takiej sytuacji? Czy wspinaczka na drzewo ma jakikolwiek sens? Opowiedziała o tym dr inż. Anna Wierzbicka, leśnik i biolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w audycji radia TOK FM.
Jak się zachować, gdy spotkasz dzika?
Dorosły dzik jest wysoki na 1,1 do 1,50 cm i waży nawet 300 kg. Rozzłoszczony, może nas dotkliwie poturbować. Zdaniem dr. inż. Anny Wierzbickiej, taką sytuację należy rozpatrywać raczej jako nieszczęśliwy wypadek niż celowe działanie zwierzęcia. Jak się okazuje, dziki nie są tak agresywne, jak się je przedstawia. Jak więc zachować się, gdy spotkamy w lesie dzika? Jeżeli stoi do ciebie tyłem, powoli, po cichu się wycofaj. Istnieje duża szansa, że zwierzę nawet cię nie zauważy. Co w przypadku, kiedy staniemy z nim oko w oko?
Dzik chce cię zaatakować? Szukaj najbliższego drzewa
"Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły. Kto spotyka w lesie dzika, ten na drzewo szybko zmyka" - ten popularny wiersz doskonale opisuje, jak powinniśmy zachować się, kiedy spotkamy rozwścieczonego dzika. Anna Wierzbicka wyjaśnia, że to możliwie najlepsze rozwiązanie, jednak w większości polskich lasów drzewa są tak proste, że wspięcie się na nie jest niemal niemożliwie. Zdaniem leśniczki, najlepsze, co możemy zrobić, to po prostu zachować spokój. Wiemy już, jak zachować się, gdy spotkamy dzika w lesie. Co powinniśmy zrobić, kiedy ujrzymy go w przestrzeni miejskiej, np. na drodze?