PoradyLajfhakiOto co robić, kiedy dzik stanie ci na drodze. Ekspertka wyjaśnia

Oto co robić, kiedy dzik stanie ci na drodze. Ekspertka wyjaśnia

jak się zachować gdy spotkasz dzika, fot. Getty Images
jak się zachować gdy spotkasz dzika, fot. Getty Images
Adrianna Trusiuk
15.08.2023 12:00

"Kto spotyka w lesie dzika, ten na drzewo szybko zmyka" - pisał niegdyś Jan Brzechwa. Niektóre osobniki ważą nawet 300 kg. Rozzłoszczone, mogą zaatakować. Jak się zachować, gdy spotkasz dzika? Czy mamy jakiekolwiek szanse w starciu z tym zwierzęciem? Wyjaśniamy.

W Polsce żyje ok. 25o tysięcy dzików. Mieszkają w lesie, jednak coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej, np. na osiedlu, siejąc postrach wśród mieszkańców. Czym grozi spotkanie dzika? Jak zachować się w takiej sytuacji? Czy wspinaczka na drzewo ma jakikolwiek sens? Opowiedziała o tym dr inż. Anna Wierzbicka, leśnik i biolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w audycji radia TOK FM.

Jak się zachować, gdy spotkasz dzika?

Dorosły dzik jest wysoki na 1,1 do 1,50 cm i waży nawet 300 kg. Rozzłoszczony, może nas dotkliwie poturbować. Zdaniem dr. inż. Anny Wierzbickiej, taką sytuację należy rozpatrywać raczej jako nieszczęśliwy wypadek niż celowe działanie zwierzęcia. Jak się okazuje, dziki nie są tak agresywne, jak się je przedstawia. Jak więc zachować się, gdy spotkamy w lesie dzika? Jeżeli stoi do ciebie tyłem, powoli, po cichu się wycofaj. Istnieje duża szansa, że zwierzę nawet cię nie zauważy. Co w przypadku, kiedy staniemy z nim oko w oko?

Staraj się możliwie najspokojniej wycofać, nie robiąc wokół siebie hałasu. Gdyby jednak stało się tak, że zwierzę zacznie biec w twoją stronę, to po prostu zejdź mu z drogi. Dziki są mało zwrotne, więc to powinno dać ci chwilę wytchnienia. Zwierzę będzie musiało zahamować i potem nawrócić, a ty wykorzystasz ten czas, żeby odejść możliwie najdalej - tłumaczy dr. inż. Anna Wierzbicka.
Źródło: Unsplash/ Kevin Jackson
Źródło: Unsplash/ Kevin Jackson

Dzik chce cię zaatakować? Szukaj najbliższego drzewa

"Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły. Kto spotyka w lesie dzika, ten na drzewo szybko zmyka" - ten popularny wiersz doskonale opisuje, jak powinniśmy zachować się, kiedy spotkamy rozwścieczonego dzika. Anna Wierzbicka wyjaśnia, że to możliwie najlepsze rozwiązanie, jednak w większości polskich lasów drzewa są tak proste, że wspięcie się na nie jest niemal niemożliwie. Zdaniem leśniczki, najlepsze, co możemy zrobić, to po prostu zachować spokój. Wiemy już, jak zachować się, gdy spotkamy dzika w lesie. Co powinniśmy zrobić, kiedy ujrzymy go w przestrzeni miejskiej, np. na drodze?

W takim wypadku najlepiej zadzwonić do straży miejskiej, która wie, jak w takich sytuacjach postępować – ma umowę z firmą, która odławia dziki i wywozi je w bezpieczne miejsce. Podobnie należy postąpić w przypadku potrącenia dzika samochodem. Poza miastem, gdzieś w głębokim lesie, można poszukać kontaktu do najbliższego nadleśnictwa, które też powinno wiedzieć, co w takiej sytuacji zrobić - radzi ekspertka.
Źródło: Unsplash/ Danny Kroon
Źródło: Unsplash/ Danny Kroon
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także