Oto co sadzić między tujami. Te rośliny to najlepsze towarzystwo
Wiele osób nie do końca się orientuje, co warto sadzić między tujami. A prawda jest taka, że choć drzewka te same w sobie prezentują się świetnie, to jednak chciałoby się je czasem czymś urozmaicić. Możliwości jest tu znacznie więcej, niż myślisz.
Z tui możesz w ogrodzie wyczarować właściwie wszystko, co tylko chcesz. Są one niewymagające, rosną stosunkowo szybko i rzadko kiedy sprawiają problemy. Jednak z nie wszystkim i roślinami się lubią, dlatego warto wiedzieć, które się przy nich przyjmą, a które mogą wręcz wyhamować ich wzrost.
Popularne rośliny, których towarzystwa tuje szczególnie nie lubią
Tuje przede wszystkim czują się źle w towarzystwie roślin zasadolubnych. Lawenda, bukszpany, czy fiołki alpejskie będą dla nich fatalnym towarzystwem, bo mają tak skrajnie różne wymagania glebowe. Wiele osób jednak lubi te rośliny razem ze sobą zestawiać, bo taka np. lawenda na tle tui po prostu świetnie wygląda. Jeśli już koniecznie chcesz posadzić jakieś kwiaty lubiące zasadową glebę w pobliżu tui, to zrób to po prostu w doniczkach. Inaczej twoja praca może iść na marne.
Może cię również zainteresować:Tuje brązowieją? Ten oprysk zlikwiduje szkodnika, który zżera je od środka
Co warto sadzić między tujami?
Przy tujach dobrze się będą czuły przede wszystkim rośliny lubiące lekko kwaśną glebę (pH w granicach 5-6). Uważaj jednak, żeby gleba nie była zbyt kwaśna, bo wtedy tuje będą miały problem z pobraniem magnezu z ziemi, przez co mogą przestać się rozwijać. Z tujami szczególnie dobrze się czują:
- hortensje,
- róże rabatowe,
- magnolie,
- rododendrony,
- powojniki,
- wiciokrzewy,
- przywrotniki,
- trawy ozdobne,
- karłowe odmiany świerków,
- brzozy,
- tulipany,
- bergenie,
- krwawnik,
- bodziszki,
- pysznogłówki,
- oczary,
- pięknotki,
- berberysy,
- ostrokrzewy
- cyprysiki,
- lilaki,
- tawuły japońskie
- jałowce.
Pamiętaj, że same tuje lubią glebę, która jest żyzna, dobrze przepuszczalna i przez większość czasu umiarkowanie wilgotna. A przy tym lubią dużą ilość światła słonecznego, choć w lekko zacienionych miejscach zwykle też radzą sobie bardzo dobrze. Jednym z ich najpoważniejszych problemów jest to, że nie wykształcają zbyt głębokich korzeni, ale można to zwykle załatwić odpowiednim nawożeniem, albo podając im szczepionkę mikoryzową. Zwłaszcza ta ostatnia potrafi zadziwiająco umocnić i pobudzić do życia słabe, chorowite drzewko.
Może cię również zainteresować:Zamiast wyrzucać, posyp nim mrowisko. Mrówki szybko wyniosą się z ogrodu