PoradyOto co warto zrobić, jeśli masz podarty lub mocno zniszczony banknot

Oto co warto zrobić, jeśli masz podarty lub mocno zniszczony banknot

Co zrobić z przedartym banknotem lub tym, który uległ uszkodzeniu? Nie spisuj go na straty, tylko koniecznie wybierz się z nim do banku.

co zrobić z przedartym banknotem fot. pxhere
co zrobić z przedartym banknotem fot. pxhere

Czasami zdarza się, że banknoty schowamy do kieszeni, a potem wypierzemy go z ubraniem w pralce. Innym razem możemy przez przypadek zabrudzić czy postrzępić pieniądz. Co wtedy z nim zrobić?

Co zrobić z uszkodzonym banknotem?

Zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 roku, reguluje zasady dotyczące wymiany uszkodzonych bądź zużytych banknotów. Jeżeli Twój środek płatniczy ma jakieś defekty, to zanieś go do dowolnego banku na terenie Polski. Tam zostanie on wymieniony na zupełnie nowy. Aby tak się jednak stało, uszkodzony banknot nie może być fałszywy.

co zrobić z przedartym banknotem, fot. Pxhere
co zrobić z przedartym banknotem, fot. Pxhere

Jakie banknoty możesz wymienić na nowe?

Do wymiany klasyfikują się banknoty:

  • podklejone,
  • postrzępione,
  • przerwane,
  • naddarte,
  • poplamione,
  • posiadające odbarwienia,
  • bardzo zabrudzone.

Oczywiście rzeczą najważniejszą jest to, że uszkodzenie nie może uniemożliwiać rozpoznanie nominału konkretnego banknotu.

Banki nie mogą odmówić wymiany pieniędzy jeżeli:

  • Banknot zachował się w ponad 75 procentach lub został rozerwany na nie więcej niż 9 części (ale muszą one po złożeniu stanowić 100 procentową powierzchnię pieniądza). W takich przepadkach otrzymasz pełną wartość nominalną.
  • Banknot posiada od 45 do 75 procent swojej oryginalnej powierzchni i znajduje się w jednym kawałku. Wówczas otrzymasz połowę wartości nominalnej.
co zrobić z przedartym banknotem, fot. Pxhere
co zrobić z przedartym banknotem, fot. Pxhere

Jeśli Twój banknot nie spełnia warunków klasyfikujących go do wymiany w banku, to możesz przesłać go do Centrali NBP wraz z odpowiednim wnioskiem. Wówczas otrzymasz zwrot w formie przelewu bankowego.

Czy można wymienić zniszczone monety?

Okazuje się, że możesz również wymienić zniszczone, a także zużyte monety. One w każdym przypadku zostaną wymienione na nowe. Co więcej dotyczy to również sytuacji, gdy do banku przyniesiesz monety, których elementy (pierścień i rdzeń) uległy rozłączeniu. Ale po złożeniu muszą składać się na monetę o tym samym nominale. Natomiast jeśli do banku dostarczysz tylko jeden element (pierścień bądź rdzeń), to otrzymasz jedynie połowę wartości swojej monety.

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!