PoradyOto czego nie należy myć w zmywarce. Latem przy przetworach to częsty błąd

Oto czego nie należy myć w zmywarce. Latem przy przetworach to częsty błąd

czego nie myć w zmywarce fot. freepik
czego nie myć w zmywarce fot. freepik
Manuel
24.06.2023 19:20

W naszych zmywarkach lądują czasem rzeczy, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Czasem dlatego, że zmywarka może je uszkodzić, a czasem dlatego, że to one mogą uszkodzić nasze urządzenie. Warto wiec wiedzieć, czego nie powinniśmy tam nigdy wkładać. Czego konkretnie nie można myć w zmywarce?

Mnogość naczyń kuchennych, których nigdy nie powinieneś wkładać do zmywarki, może cię zaskoczyć. Jeśli ją poznasz, to być może uratujesz parę swoich rzeczy przed zniszczeniem, a twoja zmywarka będzie pracować dłużej, zanim upomni się o wizytę w serwisie.

Czego nie należy myć w zmywarce?

Oto rzeczy, których nigdy nie powinieneś wkładać do zmywarki:

Noże kuchenne

Tutaj sprawa jest bardzo prosta. Wrzucenie noża do zmywarki znacznie przyśpieszy jego stępienie. Jeśli chcesz, żeby nóż pozostał jak najdłużej ostry, to zawsze powinieneś go myć ręcznie.

czego nie myć w zmywarce, fot. freepik
czego nie myć w zmywarce, fot. freepik

Porcelana, kryształy i inne delikatne naczynia

Porcelana i kryształy z reguły wymagają specjalnej pielęgnacji. Umieszczenie ich w zmywarce może bardzo łatwo zakończyć się pojawieniem się licznych pęknięć, gdyż woda w zmywarce tryska nieraz na naczynia pod bardzo dużym ciśnieniem i w dodatku przy wysokiej temperaturze. Tak samo należy być ostrożnym w przypadku wszelkich ręcznie malowanych naczyń. Mogą nie tylko pojawić się na nich pęknięcia, ale także liczne odbarwienia.

Drewniane deski i inne tego typu przybory kuchenne

Wszelkie materiały z drewna zazwyczaj bardzo źle znoszą warunki panujące w zmywarce podczas jej pracy. Zwłaszcza wysoka temperatura może prowadzić do licznych odkształceń i pęknięć.

Naczynia żeliwne, aluminiowe i miedziane

Może cię kusić chęć doprowadzenia do czysta np. bardzo zabrudzonej patelni, ale użycie do tego zmywarki może skończyć się wręcz fatalnie. Żeliwne i aluminiowe naczynia pod wpływem silnych środków czyszczących używanych w zmywarkach mogą ulec uszkodzeniu i zardzewieć. Nieco inaczej jest z miedzianymi naczyniami - w ich przypadku silny detergent w połączeniu z wysoką temperaturą może pozbawić je blasku, jak również uszkodzić ich powierzchnię.

czego nie myć w zmywarce, fot. freepik
czego nie myć w zmywarce, fot. freepik

Słoiki z etykietami

Wszelkie etykiety lub inne tego typu naklejki mogą narobić ci niezłego ambarasu podczas pracy zmywarki. Nawet jeśli jest to niewielki fragment, to może zapchać on jakiś ważny mechanizm zmywarki i sprawić, że nie będzie działała tak efektywnie, jak wcześniej. Jeśli wyparzasz w zmywarce słoiki, to wszelkie etykiety musisz wpierw usunąć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także