PoradyOto dlaczego kierowcy zostawiają skręcone koła po zaparkowaniu auta

Oto dlaczego kierowcy zostawiają skręcone koła po zaparkowaniu auta

skręcenie kół po parkowaniu fot. freepik
skręcenie kół po parkowaniu fot. freepik
Manuel

26.05.2023 14:24, aktual.: 21.03.2024 08:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Skręcenie kół po parkowaniu budzi na samochodowych forach duże emocje. Są tacy, którzy uważają, że nie powinno się tak robić, bo w bardzo konkretny sposób szkodzi to autu i jest też po prostu niechlujne. Są jednak i tacy, którzy wskazują na zalety takiego postępowania. Jakie są argumenty jednych i drugich? Warto poznać, co obydwie strony mają do powiedzenia.

Obecnie większość kierowców po wykonaniu manewru parkowania ustawia koła na prosto, jeżeli są skręcone. Często jednak nie do końca potrafią wytłumaczyć, dlaczego tak robią i nie wiedzą, czy w każdej sytuacji jest to korzystne. Kiedy pozostawienie skręconych kół może się przydać i od czego to zależy?

Dlaczego warto pozostawiać skręcone koła lub skręcić koła po zaparkowaniu?

Część osób robi to oczywiście jedynie dlatego, że po prostu nie chce im się ich prostować, ale są i tacy, którzy postępują tak świadomie. Zwłaszcza jeśli parkują w miejscu, które ma lekko nachyloną powierzchnię. Skręcenie kół ma w takiej sytuacji zapobiec ewentualnemu stoczeniu się pojazdu po tym, jakby wskutek jakiejś awarii nie zadziałał zaciągnięty hamulec ręczny. Drugim poważnym argumentem jest to, że prostowanie kół, podczas gdy pojazd się nie porusza, rzekomo może szkodzić pewnym układom w samochodzie.

Jak jednak wskazują eksperci, obydwa te twierdzenia są jak najbardziej prawdziwe, ale tylko w przypadku starszych modeli aut. W nowszych modelach istnieją układy zabezpieczające samochody przed stoczeniem, jak również zabezpieczające inne układy w przypadku kręcenia kierownicą w momencie, gdy pojazd stoi w miejscu. Innymi słowy, jeśli masz jakiś nowszy model auta, to raczej nic ci się nie stanie. Natomiast jeśli jeździsz jakimś starszym pojazdem, to rzeczywiście czasem dobrze jest zostawić samochód na skręconych kołach.

skręcenie kół po parkowaniu, fot. getty images
skręcenie kół po parkowaniu, fot. getty images

Dlaczego nie warto pozostawiać skręconych kół?

Zdaniem zwolenników prostowania kół - przede wszystkim dlatego, że to brzydko wygląda i w odczuciu wielu ludzi świadczy o złych manierach kierowcy. Ponadto we wszystkich modelach aut jest teraz wspomaganie kierownicy. Skręcanie kół na postoju nie jest już więc takim wysiłkiem jak kiedyś. A ze względu na inne zastosowane technologie wcale nie szkodzi żadnym układom związanym z kołami czy pompą samochodową. Do zabezpieczenia auta przed stoczeniem się też nie jest konieczne, gdyż wypadki złego działania ręcznego hamulca są niezwykle rzadkie.

skręcenie kół po parkowaniu, fot. getty images
skręcenie kół po parkowaniu, fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także