PoradyOto dlaczego nie powinieneś nigdy zostawiać szklanki wody na szafce nocnej

Oto dlaczego nie powinieneś nigdy zostawiać szklanki wody na szafce nocnej

Szklanka wody na szafce fot. freepik
Szklanka wody na szafce fot. freepik
Manuel
07.03.2023 17:50

Szklanka wody pozostawiona na szafce nocnej to jeden z najczęstszych rytuałów Polaków. Tymczasem jak przekonują naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa, zdecydowanie nie powinniśmy tak robić. Zaraz wytłumaczymy Ci dokładnie dlaczego.

Nie taka dobra ta woda. Zwłaszcza dla Twojego organizmu

Wszyscy wiemy, jak ważne jest, aby być dobrze nawodnionym. Bez wystarczającej ilości płynów w naszym organizmie, nie możemy wykonywać normalnych funkcji życiowych. Potrzebujemy wody, aby przetrwać. Dlatego wiele osób ma zwyczaj pozostawiania szklanki wody na szafce nocnej przed pójściem spać. Możesz obudzić się spragniony w środku nocy i miło jest mieć coś do picia w zasięgu ręki.

Albo możesz też chcieć się napić wody zaraz po obudzeniu. A wtedy miło jest mieć ją od razu pod ręką i szklanka obok łóżka na szafce pozornie wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Jak ta woda będzie przez co najmniej kilka godzin tak stała na szafce, możesz zauważyć zmianę w smaku lub jej wyglądzie. Dlaczego tak się dzieje? I co to oznacza dla jakości wody, którą pijesz?

szklanka wody na szafce, fot. freepik
szklanka wody na szafce, fot. freepik

Szklanka wody...

Czy to z kranu, czy z butelki, woda, która stała przez całą noc, zaczyna przechodzić pewne reakcje chemiczne. To dlatego, że pochłania dwutlenek węgla z otoczenia. Zmienia to jej naturalne pH i sprawia, że staje się bardziej kwaśna (co wyjaśnia nieprzyjemny smak).

Niższe pH ułatwia również rozwój bakterii, dlatego zawsze należy zachować ostrożność, pijąc taką wodę, a najlepiej tego nie robić. Uważaj zwłaszcza na wodę z kranu, która była przechowywana przez dłuższy czas oraz na plastikowe butelki z wodą, które leżały w samochodzie. Spożywanie obu tych produktów może narazić Cię na kontakt z zarazkami lub szkodliwymi substancjami chemicznymi, takimi jak BPA (czyli bisfenol).

Jeśli nie szklanka wody na szafce nocnej to co?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli chcesz mieć pewność, że pijąc rano jakiś napój od razu po przebudzeniu, nie tylko zaspokoisz swoje pragnienie, ale i przysłużysz się swojemu organizmowi, to wystarczy, że szklankę wody zastąpisz taką samą wodą w butelce. Z racji tego, że woda ta jest w zamkniętym pojemniku, to będzie w znacznie mniejszym stopniu reagować z dwutlenkiem węgla. Przez co nie zmieni się jej pH i nie będzie podatna na rozwój bakterii. Najlepiej oczywiście, jeśli będzie to butelka, której wcześniej nie otwierałeś.

Zobacz triki na przechowywanie jedzenia. Dzięki nim nic się nie marnuje w koszu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także