PoradyLajfhakiWidzisz literę "R" na skrzynce pocztowej? Wiemy, co oznacza

Widzisz literę "R" na skrzynce pocztowej? Wiemy, co oznacza

Widzisz literę "R" na skrzynce pocztowej? Wiemy, co oznacza
15.03.2023 07:58, aktualizacja: 15.03.2023 16:52

Czasami na skrzynce pocztowej można zauważyć tajemnicze oznaczenie w postaci litery "R". Mało osób wie, że jest ono niezwykle przydatne.

Wiele osób ma duży problem z przesyłkami poleconymi. Bardzo często listonosze chcą je doręczyć wtedy, kiedy nie ma nas w domu. Wówczas do skrzynki trafia jedynie awizo, a my musimy fatygować się do placówki pocztowej, aby odebrać swój list. Nie wspominając o ogromnych kolejkach, w których trzeba "odstać swoje". I tutaj może pojawiać się problem. Niektórzy swój oddział Poczty Polskiej mają dość daleko i udanie się do niego, to prawdziwa wyprawa. Czy można jakoś temu zaradzić?

Jak zrezygnować z awizowania przesyłek poleconych?

Okazuje się, że istnieje możliwość, by listonosz zostawiał przesyłki polecone w skrzynce. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek.

Możesz to zrobić przez internet lub w placówce Poczty Polskiej, która doręcza Twoje listy. Wówczas pracownik Poczty Polskiej nakleja na Twojej skrzynce niebieską literę R na białym tle. To znak dla listonoszy, że mogą spokojnie wydawać przesyłki polecone bez konieczności zostawiania awiza.

To rozwiązanie jest niezwykle pomocne i absolutnie nic nie kosztuje. Jeżeli udasz się do placówki pocztowej, to Twoja tożsamość zostanie potwierdzona na miejscu. Natomiast składając wniosek przez internet, musisz posłużyć się profilem zaufanym. I co ciekawe: usługa jest świadczona już od następnego dnia, licząc od daty Twojego zgłoszenia.

Jednak i w tym przypadku są dwa wyjątki. Listonosz nie wrzuci do skrzynki przesyłki poleconej z potwierdzeniem odbioru. Dodatkowo paczki o większych gabarytach będziesz musiał już odebrać osobiście w placówce pocztowej.

Litera R na skrzynce pocztowej fot. genialne.pl
Litera R na skrzynce pocztowej fot. genialne.pl

Co oznacza litera R?

Wiele osób może zapytać, dlaczego to właśnie litera R oznacza rezygnację z awizowania. Odpowiedź kryje się w języku francuskim. R to skrót od słowa Recommande, które oznacza po prostu list polecony.

Co to jest poste restante?

Ciekawa usługa to także "poste restante". Jest ona dedykowana osobom, które nie mają stałego miejsca zamieszkania lub z jakichś powodów nie chcą, aby przesyłki i paczki były dostarczane do ich domu czy mieszkania. Dzięki poste restante mogą całą swoją korespondencję odbierać w wybranej przez siebie placówce pocztowej.

Sztuczki marketingowe, które stosuje na nas Biedronka

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także