PoradyOto dlaczego siatka na przedniej szybie drzwi kuchenki mikrofalowej zasłania Ci widok odgrzewanej potrawy

Oto dlaczego siatka na przedniej szybie drzwi kuchenki mikrofalowej zasłania Ci widok odgrzewanej potrawy

Dlaczego kuchenka mikrofalowa ma siatkę na przedniej szybie? fot. freepik
Dlaczego kuchenka mikrofalowa ma siatkę na przedniej szybie? fot. freepik
Manuel

24.01.2023 16:27, aktual.: 07.03.2023 09:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Być może nieraz zastanawiałeś się dlaczego każda kuchenka mikrofalowa ma siatkę na przedniej szybie swoich drzwi. Czy to jest jakiegoś rodzaju zabezpieczenie? A może tylko ozdoba? Czy można mikrofalówki używać, jeśli ten element zostanie uszkodzony. Na te wszystkie pytania znajdziesz za chwilę odpowiedź w naszym artykule.

Niezbędne urządzenie w prawie każdej kuchni

Mikrofalówki zostały wprowadzone do użytku domowego w 1967 r. Nie od razu jednak zagościły w każdym mieszkaniu, każdej rodziny. I wcale nie było tez oczywiste, że pokochają je ludzie na całym świecie. Mikrofalówki stały się najpierw popularne w USA i innych krajach zachodnich, a także w kilku mocno uprzemysłowionych krajach azjatyckich. Stamtąd dopiero wyruszyły na podbój reszty świata. Dla wielu są symbolem pewnej ery, która powoli odchodzi już w przeszłość - czyli pośpiesznego konsumowania byle czego, byle jak, byle szybko. Coraz więcej osób docenia chwile spędzone w kuchni i lubi w nich spędzać czas, zajmując się jedzonkiem. I na pewno trend ten jest znacznie korzystniejszy dla naszego organizmu i dla naszego zdrowia. Niemniej mikrofalówki prawdopodobnie i tak będą obecne z nami już chyba zawsze.

Dlaczego kuchenka mikrofalowa ma siatkę na przedniej szybie, fot freepik
Dlaczego kuchenka mikrofalowa ma siatkę na przedniej szybie, fot freepik

Dlaczego kuchenka mikrofalowa ma siatkę na przedniej szybie drzwi?

Siatka na przedniej szybie drzwi mikrofalówki to jeden z najważniejszych elementów zabezpieczających nas i nasze zdrowie. Pod żadnym pozorem nie możesz i nie powinieneś używać mikrofalówki, jeśli ta siatka została w jakiś sposób naruszona. Wydaje się ona niepozorna. Zwłaszcza dlatego, że jej oczka są szerokie.

Przed czym i jak może ona właściwie nas zabezpieczać? Siatka ta zabezpiecza nas przed mikrofalami, czyli promieniowaniem obecnym w mikrofalówce. Jego przedostanie się na zewnątrz urządzenia może być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. I ta niepozorna siatka nas właśnie zabezpiecza, bo mikrofale nie są w stanie przez nią przejść. Dlatego, że są po prostu za długie i się o tę siatkę odbijają.

Wbrew nazwie sugerującej coś bardzo krótkiego mikrofale bowiem mają aż 12.4 cm długości. Są więc nieporównywalnie dłuższe od fal zwykłego światła, które sprawia, że widzimy rzeczy za pomocą naszego wzroku. Co Cię może równie mocno zaskoczyć, teoretycznie można za to korzystać z mikrofalówki, jeśli ma ona rozbitą przednią szybkę. Ale lepiej tego nie robić, bo rozbita szybka może oznaczać, że doszło do uszkodzenia wspomnianej siatki i możesz na pierwszy rzut oka nawet tego nie zauważyć.

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także