PoradyOto do czego służą szczotki przy ruchomych schodach

Oto do czego służą szczotki przy ruchomych schodach

szczotki przy ruchomych schodach fot. freepik
szczotki przy ruchomych schodach fot. freepik
Manuel

29.01.2023 11:28, aktual.: 07.03.2023 09:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli kiedykolwiek nimi jechałeś (a kto z nas tego nie robił...), to pewnie nieraz zastanawiałeś się do czego służą szczotki przy ruchomych schodach. Dziś powiemy Ci w tym temacie wszystko, co chciałbyś wiedzieć.

A może sobie buty wyczyszczę...

Kiedy byłem mały uwielbiałem jeździć ruchomymi schodami, dla dziecka jest to niesamowita zabawa. Choć teraz po latach trudno mi powiedzieć, co było w niej takiego fascynującego. Dla dorosłych natomiast ruchome schody mają wyłącznie praktyczne znaczenie. Nikt nie lubi niepotrzebnie zasuwać pod górę, czy w dół, jeśli można równie dobrze pojechać schodami. Jedna tylko rzecz niezmiennie większość ludzi zastanawia podczas takiej "przejażdżki". Po co u diabła ruchome schody mają małe szczoteczki ze swojego boku? Czy spełniają one jakąś specjalną funkcję? Bo jako ozdobnik wydają się bardzo dziwnym dodatkiem. Muszą więc zapewne do czegoś służyć. Pytanie tylko brzmi: do czego? Czasem wydają się idealne do wyczyszczenia butów... Ale po to nikt by chyba czegoś takiego nie robił. Prawda?

szczotki przy ruchomych schodach, fot. freepik
szczotki przy ruchomych schodach, fot. freepik

Do czego służą szczotki przy ruchomych schodach?

Rola szczotek znajdujących się po bokach ruchomych schodów może być mocno zaskakująca. Niestety nie chodzi o to, byśmy mogli sobie podczas jechania nimi wyczyścić buty. Choć jeśli chcesz, to możesz śmiało spróbować tak zrobić. Nikt o to nie będzie miał do Ciebie pretensji, bo w żaden sposób niczego nie uszkodzisz, ani niczemu nie przeszkodzisz. Szczotki po bokach ruchomych schodów w rzeczywistości służą jednak... bezpieczeństwu. Z jednej strony Twojemu, z drugiej strony bezpieczeństwu konstrukcji i bezpieczeństwu działania samych schodów. Szczotki mają za zadanie przede wszystkim sprawić, że nic po bokach ruchomych schodów nie spadnie i nie utknie w mechanizmie, powodując jego zablokowanie się.

Gdyby malutkich szczotek po bokach schodów nie było, to prawdopodobnie byłoby dużo więcej przypadków, w których komuś wpadałyby tam rzeczy w rodzaju drobnych monet i im podobnych. Albo by też tam wpadały skrawki długich sukienek i tak samo unieruchamiały cały mechanizm (niszcząc przy okazji ubranie). Schody by się więc często blokowały i nie dałoby się nimi jeździć. Tam przynajmniej twierdza eksperci i ludzie, którzy wpadli na pomysł umieszczenia tam szczotek.

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także