PoradyOto do czego warto wykorzystać drożdże w ogrodzie

Oto do czego warto wykorzystać drożdże w ogrodzie

nawóz z drożdży Fot. Freepik
nawóz z drożdży Fot. Freepik
Manuel
04.06.2023 13:56

Drożdże mogą mieć bardzo wiele zastosowań w ogrodzie. Pokażemy ci najważniejsze z nich oraz do jakich warzyw, owoców i kwiatów warto je wykorzystać. Wpłynie to na witalność twoich roślin, wspomoże ich wzrost i ochroni je przed wieloma chorobami.

Drożdże w przypadku upraw ogrodowych sprawdzają się przede wszystkim jako nawóz. Nie tylko wspomagają one wzrost roślin, ale pomagają im się chronić przed wieloma infekcjami, zwłaszcza pochodzenia grzybiczego. To także zdaniem wielu osób niezastąpiona broń na mszyce.

Jak przygotować nawóz z drożdży dla roślin?

Odżywkę z drożdży można przygotować na kilka sposobów, oto dwa najważniejsze z nich:

  • odżywka ze sfermentowanych drożdży - będzie ci potrzebne 100 g drożdży (czyli jedna typowa kostka), a także jedno średniej wielkości wiadro, szklanka cukru (ok. 300 g) oraz 10 litrów ciepłej (nie gorącej!) wody. Rozkrusz drożdże do wiadra, następnie dosyp szklankę cukru. Pozostaw je tak na dwie godziny. Następnie całość zalej wodą, przemieszaj kilka razy i odstaw gdzieś na bok na tydzień. Po tym czasie możesz tego roztworu użyć jako nawozu, który zabezpieczy twoje rośliny przed chorobami i sprawi, że wydadzą większy plon;
  • odżywka z drożdży, które nie przeszły fermentacji - jest to opcja, która nie da równie dobrych efektów, warto jednak z niej skorzystać, kiedy nie możesz sobie pozwolić na odczekanie tygodnia i potrzebujesz czegoś na szybko. Będzie ci potrzebne 100 g drożdży, średniej wielkości wiadro oraz 10 litrów ciepłej wody. Rozkrusz drożdże do wiadra i od razu zalej je ciepłą wodą. Następnie dokładnie wymieszaj i odstaw na bok na jedną godzinę. Mieszanka jest już gotowa do użycia.
drożdże w ogrodzie, fot. freepik
drożdże w ogrodzie, fot. freepik

Do jakich warzyw, owoców i kwiatów warto użyć drożdży jako odżywki?

Drożdże nadają się do większości gatunków owoców, warzyw i kwiatów. Szczególnie jednak dobrze się sprawdzają w przypadku pomidorów, ogórków i truskawek, ze względu na choroby, które zwykle je dotykają. Wyjątkowo jednak większość osób odradza stosowania ich przy uprawie cebuli i ziemniaków - choć drożdże je bardzo dobrze chronią przed chorobami, to niestety odczuwalnie pogarszają ich smak. Jeśli chodzi o kwiaty, to drożdże szczególnie się poleca stosować w przypadku róż, storczyków, hortensji i lawendy.

drożdże w ogrodzie, fot. freepik
drożdże w ogrodzie, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także