PoradyOto dwa proste triki, dzięki którym oszczędzam na praniu każdego miesiąca

Oto dwa proste triki, dzięki którym oszczędzam na praniu każdego miesiąca

jak prać oszczędniej fot. freepik
jak prać oszczędniej fot. freepik
Manuel
24.06.2023 09:57

Wiele osób zastanawia się nad sposobami na to, jak prać oszczędniej. Co można zrobić, aby nie płacić tak wysokich rachunków za prąd? Pokażemy ci jeden prosty sposób, który pozwoli ci idealnie wymierzyć to, ile prania powinieneś załadować do pralki, aby pracowała możliwie najbardziej wydajnie.

Pralka jest jednym z urządzeń w naszym domu, które pobierają najwięcej prądu. Nic dziwnego, że chcemy więc, aby była najbardziej możliwie efektywna. Ważne jest jednak, aby nie działo się to kosztem jakości prania, bo co ci po tym, że coś zostanie wyprane, jeśli pomimo tego nie będzie całkiem czyste. Tylko jaka właściwie jest ta idealna ilość prania?

Prosty sposób na to, jak prać oszczędniej

Jeśli chcesz wiedzieć, czy do bębna pralki zapakowałeś maksymalną ilość rzeczy, którą możesz w nim za jednym razem wyprać, to możesz to sprawdzić w bardzo prosty sposób za pomocą własnej dłoni. Jest to zasada, którą nazwano na zachodzie "palm trick". Polega ona na tym, że po włożeniu rzeczy do bębna wkładasz do niego własną dłoń z rozstawionymi palcami przypominającymi liść palmy. Jeśli bez problemu mieści się ona między ubraniami a górną ścianą bębna, to znaczy, że masz idealnie zapełnioną pralkę. Jeśli natomiast nie jesteś w stanie tego zrobić, to warto wyjąć kilka rzeczy, bo pranie nie wypierze się bowiem dobrze. Z kolei w przypadku dużego luzu możesz dorzucić jeszcze do środka kilka rzeczy. Jest to bardzo prosta, intuicyjna zasada.

jak prać oszczędniej, fot. freepik
jak prać oszczędniej, fot. freepik

Pierz w 30 st. C, a nie w 40 st. C

Wiele osób nie zdaje sobie sprawę, że w wielu nowszych pralkach opłaca się robić standardowe pranie raczej w 30 st. C niż 40 st. C. Bierze się to z tego, że najnowsze pralki są dużo bardziej wydajne od tych, które używaliśmy jeszcze pięć czy 10 lat temu. W rezultacie piorą one skuteczniej w niższej temperaturze. Nie opłaca się więc już więcej ustawiać pralki na 40 st. C. A ustawienie jej na trochę niższą temperaturę pozwala na ogromne oszczędności, bo oszczędzisz prawie połowę zużycia prądu.

jak prać oszczędniej, fot. freepik
jak prać oszczędniej, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także