PoradyOto jak grillować na grillu z pokrywą metodą bezpośrednią i pośrednią

Oto jak grillować na grillu z pokrywą metodą bezpośrednią i pośrednią

jak grillować na grillu z pokrywą fot. getty images
jak grillować na grillu z pokrywą fot. getty images
Manuel
30.04.2023 16:30

Grill już przygotowany do długiego weekendu? Jeśli nie, to teraz masz ostatni moment na to. Jeśli już myślisz o spędzeniu majówki przy kiełbaskach i stekach, to dobrze byłoby zadbać o to, żeby się nie skompromitować przed rodziną i znajomymi. Podpowiemy ci, jak grillować na grillu z pokrywą - na co musisz uważać, jak się trzeba do tego przygotować i jakie są jego zalety.

Grill z pokrywą daje dużo więcej możliwości niż ten tradycyjny. Niestety wiele osób błędnie myśli, że przerzucenie się z jednego na drugi jest proste jak "hop-siup!". A potem okazuje się, że nic bardziej błędnego - wiele osób zauważa, że to zupełnie inne doświadczenie. Dlatego garść porad, jakie poniżej zamieściliśmy, może ci się bardzo przydać.

Co wyróżnia grille z pokrywą? Dlaczego warto taki wybrać?

Zaletą takiego grilla jest przede wszystkim dużo większa możliwość kontrolowania temperatury grillowania. W efekcie mięsko, warzywa i inne potrawy są z reguły dużo lepiej upieczone. Droższe modele takich grilli mają wbudowany termometr, który pozwala nad wszystkim trzymać pieczę. Mają także otwory wentylacyjne, dzięki którym dużo lepiej i dokładniej można w razie potrzeby obniżyć temperaturę wewnątrz pojemnika niż gdybyś miał w tym celu uchylać jego klapę. W tańszych modelach możesz tych udogodnień nie zastać. Dobrze jest wtedy dokupić przynajmniej termometr, który pozwoli ci kontrolować temperaturę (oczywiście nie taki zwykły, tylko specjalistyczny do tego typu grilli). Jeśli tego nie zrobisz, to w praktyce stracisz dużo z funkcjonalności takiego grilla.

jak grillować na grillu z pokrywą, fot. getty images
jak grillować na grillu z pokrywą, fot. getty images

Jak grillować na grillu z pokrywą?

Są dwie metody grillowania na tego typu urządzeniach. Nazywa się je metodą bezpośrednią i pośrednią. W przypadku tej pierwszej kładziesz mięso, czy inne potrawy na ruszcie bezpośrednio nad brykietem, czy węglem. Czyli dokładnie tak samo, jak robi się to w przypadku grilla bez pokrywy. Mimo iż metoda ta wygląda tak samo, jak w przypadku tradycyjnych grilli, to potrawy pieczą się znacznie lepiej, bo ciepło nie "idzie" tylko z dołu, ale z praktycznie wszystkich stron. Nie musisz mięsiwa czy warzyw więc tak często obracać i są one wypieczone także lepiej w środku.

Metoda pośrednia wydaje się początkowo trochę trudniejsza, ale wiele osób, gdy się już jej dobrze nauczy, to ją często uwielbia. W tym przypadku brykiet układasz na brzegach (bokach) grilla, a na środku rusztu jedzenie, które chcesz upiec. Potem podpalasz i zamykasz jedynie pokrywę. Żadnego obracania, żadnej niepotrzebnej zabawy - twoje potrawy będą bardzo dobrze wypieczone z wszystkich stron, bo de facto zamieniłeś swój grill w mały piecyk konwekcyjny.

jak grillować na grillu z pokrywą, fot. getty images
jak grillować na grillu z pokrywą, fot. getty images

7 sposobów na udanego GRILLA

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także