PoradyLajfhakiOto jak stosować oprysk z mleka na pomidory do ochrony przed chorobami

Oto jak stosować oprysk z mleka na pomidory do ochrony przed chorobami

opryski pomidorów mlekiem fot. freepik
opryski pomidorów mlekiem fot. freepik

29.05.2023 09:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pomidory to warzywa, które są bardzo podatne na liczne choroby. Dlatego warto zadbać nie tylko o ich prawidłowy wzrost, ale też ochronić je przed grzybami, pleśnią oraz szkodnikami. Podpowiadamy, jak przygotować domowe opryski pomidorów mlekiem.

Sposób ten jest znany i bardzo skuteczny, ponieważ nie zawiera w sobie substancji chemicznych. Dlatego nie spowoduje dodatkowych szkód w uprawie i wpłynie na to, że pomidory będą rosły szybko bez żadnych chorób.

Jak i kiedy stosować opryski pomidorów mlekiem?

Domowy preparat powinno stosować się raz na tydzień, szczególnie na przełomie czerwca i lipca. Wtedy właśnie pojawia się największe zagrożenie - zaraza ziemniaczana. Oprysk może być stosowany do pomidorów, które rosną w każdych warunkach np. w gruncie lub szklarni. Miksturę najlepiej rozpylać rano albo wieczorem, a sadzonki posadzone w ziemi mogą być pryskane tylko podczas pochmurnej pogody. Jest to ważne, ponieważ słońce może poparzyć ich liście. Warto dodać, że mleczny oprysk powinien znaleźć się na górnej i dolnej części wszystkich liści.

oprysk z jodyny na pomidory fot. freepik
oprysk z jodyny na pomidory fot. freepik

Jak przygotować oprysk z mleka na pomidory?

Ważne jest, aby mleko miało jak najmniejszą zawartość tłuszczu oraz było świeże i krowie. Jeśli nie mamy dostępu do swojskiego krowiego mleka, to można wykorzystać mleko 3,2% ze sklepu. Na początek trzeba rozcieńczyć mleko z wodą w proporcji 1:5, czyli jedna część mleka na pięć części wody. Do przygotowanego roztworu można dodać kilka kropel płynu do naczyń lub mydła potasowego. Następnie miksturę należy przelać do spryskiwacza i zastosować obficie na pomidory.

Jak sadzić pomidory, fot. getty images
Jak sadzić pomidory, fot. getty images

Domowy nawóz dla pomidorów

Przez cały okres wzrostu pomidorów, warto podawać im potrzebne składniki mineralne w formie nawozów. Dlatego poniżej przedstawiamy przepis, po którym krzaki będą uginać się od warzyw.

  • Do przygotowania odżywki dla pomidorów potrzeba: 1 łyżki goździków, skórki z 1 cebuli, 2 torebek czarnej herbaty lub jej fusów oraz 300 ml wody. Wystarczy wszystkie składniki zagotować z wodą i gotować około 15 minut. Po tym czasie nawóz trzeba przecedzić oraz odstawić do wystygnięcia. Następnie należy rozcieńczyć 100 ml odżywki w 3 litrach wody i podlewać pomidory raz na miesiąc.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także