PoradyOto jak stosować sodę oczyszczoną na mączniak, mszycę i chwasty

Oto jak stosować sodę oczyszczoną na mączniak, mszycę i chwasty

soda oczyszczona w ogrodzie fot. getty images
soda oczyszczona w ogrodzie fot. getty images
Manuel
23.04.2023 09:32

Soda oczyszczona ma szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni i łazience, ale także w ogrodzie. Pokażemy ci, co konkretnie możesz za jej pomocą zrobić i w jaki sposób pomoże ci ochronić twoje rośliny przed szkodnikami i chorobami.

Jak już może się domyślasz, soda oczyszczona co prawda nie ma zbyt wielu składników, które bezpośrednio mogą przydać się twoim roślinkom, ale i tak może pomóc im się wspaniale rozwinąć. Uchroni je od wielu szkodników i chorób, które mogą je w trakcie życia zaatakować. Do tego to bardzo tani produkt w porównaniu z innymi środkami, więc warto jej użycie co najmniej rozważyć.

Soda oczyszczona w ogrodzie

Oto najważniejsze możliwe zastosowania sody:

Soda w walce z chwastami

Najpierw wyplew chwasty, a następnie w miejscach, gdzie jeszcze niedawno rosły wysyp sodę oczyszczoną. Za jakiś czas powtórz ten zabieg, a potem znowu. Zauważysz, że chwasty nie wyrosną już tak licznie, albo w ogóle się już nie pojawią przez długi czas w tej części twojego ogródka.

soda oczyszczona w ogrodzie, fot. getty images
soda oczyszczona w ogrodzie, fot. getty images

Walka z chorobami atakującymi rośliny

Soda jest skuteczna w walce z różnymi odmianami mączniaka, a także z plamistością liści. Wystarczy, że przygotujesz odpowiednią mieszankę, która na niej bazuje. Najpierw do jednego litra ciepłej wody dodaj pół łyżeczki sody i pięć ml szarego mydła. Powstały roztwór dobrze wymieszaj, a następnie przelej do butelki ze spryskiwaczem i zastosuj go jako oprysk na rośliny. Staraj się przede wszystkim spryskać zarówno liście i pędy. Już po dniu albo dwóch chorobowy nalot na liściach powinien ściemnieć. Oprysk stosuj kilkukrotnie, co pięć, siedem dni, aż całkowicie twoje roślinki wrócą do zdrowia.

soda oczyszczona w ogrodzie, fot. getty images
soda oczyszczona w ogrodzie, fot. getty images

Soda na mszyce

Jeśli chcesz zwalczyć mszyce, to zmieszaj z sobą dwie łyżki stołowe sody oczyszczonej i cztery litry wody. Następnie powstały roztwór przelej do buteleczki ze spryskiwaczem i przenieś go na swoje rośliny. Zabieg powtarzaj co trzy, cztery dni aż całkowicie pozbędziesz się problemu.

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także