Oto jak zadbać o uprawę czosnku w maju. Dzięki temu urosną duże główki
Czy wiesz, jak uprawiać czosnek w maju? Dokarmianie czosnku ozimego jest niezwykle ważne, gdyż ta czynność zagwarantuje Ci obfite zbiory.
Czosnek zimowy (ozimy) sadzi się jesienią w połowie października. On spokojnie przezimuje w gruncie, a już wiosną zaczyna kiełkować. Jego dużą zaletą są dość wczesne zbiory. Czosnek możesz zebrać zwykle pod koniec czerwca bądź na początku lipca. A to ważna rzecz dla wielu ogrodników. Aby jednak czosnek rósł zdrowo, to ważne jest jego właściwe dokarmianie. Ten proces zacznij już wiosną.
Jak nawozić czosnek ozimy?
Cały proces pielęgnacyjny podziel na dwa etapy. Jeszcze w kwietniu (lub na początku maja) przeprowadź nawożenie. Wzrastające rośliny potrzebują wówczas azotu oraz magnezu. Dzięki temu właściwie zbudują swoją zieloną masę. Kolejną dobrą praktyką jest regularne usuwanie chwastów. Czosnek ich szczególnie nie lubi. Dodatkowo postaraj się o to, żeby między poszczególnymi sadzonkami rozluźniać glebę. Dzięki temu dżdżownice będą mogły się w niej swobodniej poruszać. A jak wiadomo, one sprawią, że ziemia stanie się bardziej żyzna. Co więcej, w napowietrzonej, a także rozluźnionej glebie zdecydowanie dłużej utrzymuje się wilgoć, a czosnek będzie miał lepsze warunki do wytworzenia większych główek.
Trzecią istotną kwestią jest podlewanie. Wbrew obiegowej opinii, czosnek potrzebuje sporo wilgoci (zwłaszcza podczas suchego oraz upalnego lata). Kiedy temperatura powietrza nie jest jeszcze zbyt wysoka i występuję przelotne deszcze, to wystarczy, że swoją uprawę podlejesz raz na tydzień. Natomiast kiedy słupek rtęci gwałtownie wzrośnie, to za konewkę łap raz na 3 czy 4 dni.
Może cię również zainteresować: Czosnek niedźwiedzi możesz uprawiać w doniczce. Ta roślina to samo zdrowie!
Jakim nawozem dokarmiać czosnek?
Oczywiście nawóz azotowy możesz kupić w sklepie lub zrobić samodzielnie. To nie jest trudne. Najlepsza do tego celu będzie gnojówka. Przygotuj obornik (koński, krowi, kurzy) i wsyp go do wiadra. Później wlej wodę. Całość odstaw na 4-5 dni. Po upływie tego czasu nawóz rozcieńcz wodą. W tym celu do 10 litrów wody wlej ok. 2 litry przygotowanej gnojówki. I nawóz jest już gotowy. Możesz nim dokarmiać czosnek.
Może cię również zainteresować: Zamiast wyrzucić, rozsyp na trawniku. To idealny nawóz i odstraszacz szkodników