Oto jaki oprysk z drożdży chroni pomidory przed zarazą ziemniaczaną
29.04.2023 09:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Oprysk z drożdży na pomidory to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów, aby zabezpieczyć swoje krzaczki przed chorobą, która je najczęściej atakuje i bardzo mocno wyniszcza. Chodzi oczywiście o zarazę ziemniaka. Pokażemy ci, jak wspomniany oprysk przeciw niej przygotować krok po kroku.
Zaraza ziemniaczana potrafi na krzakach pomidorów spowodować ogromne straty. Atakuje uprawy najczęściej w kwietniu w przypadku tuneli i szklarni, a później w czerwcu, w przypadku reszty grządek uprawnych, czy pomidorów rosnących w donicach. Oprysk z drożdży nie daje co prawda przed nią 100 proc. ochrony, ale znacznie zmniejsza szansę na jej pojawienie się.
Dlaczego oprysk z drożdży na pomidory działa?
Taki oprysk chroni nie tylko przed zarazą ziemniaczaną, ale także przed wieloma innymi chorobami pochodzenia grzybiczego. Mechanizm działania może cię tutaj mocno jednak zaskoczyć. Drożdże, jak być może wiesz, same są rodzajem grzybów. Nie są jednak w żaden sposób niebezpieczne dla pomidorów i większości innych upraw. Bardzo często aplikuje się je też na ogórki, które chronią z kolei głównie przed mączniakiem. Drożdże, z racji tego, że mimo wszystko są też grzybami, to zachowują się pod wieloma względami dość podobnie do chorobotwórczych grzybów w rodzaju tych, które wywołują zarazę ziemniaczaną. A to oznacza, że konkurują z nimi o ich miejsce, o zajmowaną przestrzeń, o pokarmy, którymi się żywią i inne rzeczy. W efekcie chorobotwórcze grzyby nie mają odpowiednich warunków do rozwoju. Przez to, nawet jeśli się przedostaną na krzew pomidorów, to będą za słabe, żeby się odpowiednio rozwinąć i namnożyć.
Może cię również zainteresować: Rozsyp ją już wiosną w ogrodzie. Skutecznie zwalczy kleszcze i inne szkodniki
Jak przygotować oprysk z drożdży na pomidory?
Będziesz potrzebował 100 g drożdży piekarskich. Ważne jest, aby były one świeże, najlepiej też wybrać te sprzedawane w kostkach. Rozpuść je w 10 litrach wody (może to chwilę zająć, jeśli rzeczywiście mają się dobrze rozpuścić). Następnie przelej je do buteleczki ze spryskiwaczem i zaaplikuj na swoje roślinki. Oprysku tego najlepiej jest używać regularnie, powtarzając go co tydzień. Działa on również wtedy, gdy już twoje pomidory zostały zaatakowane - ograniczy wtedy rozrost choroby.
Może cię również zainteresować: Zamiast wyrzucać, posyp nim mrowisko. Mrówki szybko wyniosą się z ogrodu