PoradyLajfhakiOto powód, przez który pies drapie legowisko. To wcale nieoczywiste

Oto powód, przez który pies drapie legowisko. To wcale nieoczywiste

dlaczego pies drapie legowisko fot. freepik
dlaczego pies drapie legowisko fot. freepik

25.09.2023 16:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zwierzaki mają swoje nawyki, których czasem trudno nam zrozumieć. Warto zagłębić się w to, aby lepiej poznać sygnały, jakie wysyła nam nasz pupil. Wyjaśniamy powód, dla którego pies drapie legowisko.

Wielu właścicieli pupili uważa je za część rodziny i budują z nimi naprawdę silną więź. W końcu nie bez kozery mówi się, że nikt tak nie kocha szczerze i oddanie, jak pies. I coś w tym jest, a dowodów na to mamy naprawdę wiele, patrząc po historiach, książkach i filmach poświęconych psom.

Dlaczego pies drapie legowisko?

Obserwacja zachowań zwierzaków daje możliwość lepszego zrozumienia i bliższego ich poznania. Pies nie umie mówić, dlatego wiele komunikuje nam mową ciała i swoim zachowaniem, dlatego warto wiedzieć, jakie sygnały nam daje i co one oznaczają. Jednym z częstych nawyków, które można zauważyć, jest drapanie legowiska. Z boku może wydawać nam to się niezwykle zabawne, ale kryje za sobą coś naprawdę ważnego i można powiedzieć, że pies ma to we krwi, jako pozostałość po swoich przodkach.

A cute orange cardigan welsh corgi lies on a dog sofa at home. A relaxed dog lies on a dog bed against the background of a rack with a plant
A cute orange cardigan welsh corgi lies on a dog sofa at home. A relaxed dog lies on a dog bed against the background of a rack with a plant

Drapanie legowiska - przyczyny

Wygląda to, jakby pies ścielił sobie łóżko do spania. I poniekąd tak jest, ponieważ kopanie, drapanie czy ugniatanie, ma na celu sprawienie, że posłanie będzie jeszcze wygodniejsze. W ten sposób usuwa też zabrudzenia i nieprzyjemne zapachy z posłania.  Kiedy jeszcze nie istniały legowiska, psiaki w ten sposób również próbowały stworzyć sobie miejsce do spania. Wydawać by się mogło, że ten nawyk to nic złego, jednak w pewnych okolicznościach może świadczyć o problemach zdrowotnych! Oto przykłady:

  • jeśli pies piszczy i długo rozkopuje swoje posłanie, może okazać się, że posłanie nie jest dla niego odpowiednie, a dodatkowo mieć kłopoty z kręgosłupem!
  • jeśli pies gryzie i rozszarpuje posłanie, może być to wywołane problemami behawioralnymi. Oznacza to, że pupil może być zestresowany, przebodźcowany lub zaniepokojony.

W przypadku, kiedy psiak nie jest w stanie wysiedzieć w posłaniu i odczuwa ból, co pokazuje piszczeniem, warto skonsultować się z weterynarzem i zrobić odpowiednie badania.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także