PoradyOto w jakiej sytuacji można dostać odszkodowanie za ukąszenie kleszcza

Oto w jakiej sytuacji można dostać odszkodowanie za ukąszenie kleszcza

Większość ludzi nie ma bladego pojęcia, że zgodnie z zapisami polskiego prawa można dostać odszkodowanie za ukąszenie kleszcza. Dotyczy to tylko ściśle określonych sytuacji i nie będziesz w stanie zawsze tego wykorzystać. Wyjaśnimy ci dokładnie, jak cała rzecz wygląda, być może uda ci się zgarnąć dzięki temu "trochę" gotówki z ubezpieczenia.

odszkodowanie za ukąszenie kleszcza fot. getty images
odszkodowanie za ukąszenie kleszcza fot. getty images
Manuel

29.04.2023 21:33

Ukąszenie kleszcza może być nie tylko bolesne, ale i prowadzić do wielu groźnych chorób. W tym do boreliozy, czy kleszczowego zapalenia mózgu. W zależności od następstw ukąszenia i długości choroby różna może być też wysokość odszkodowania, jakie może zostać ci przyznane przez ZUS. Pewnie jesteś ciekaw, w jakich okolicznościach możesz na nie liczyć...

W jakiej sytuacji można dostać odszkodowanie za ukąszenie kleszcza?

Na pieniądze z ZUS-u w związku z ukąszeniem kleszcza masz szansę, jeśli do tego zdarzenia doszło w trakcie pracy lub w bezpośrednim związku z nią. Zaraz wytłumaczymy, o co chodzi z tym drugim określeniem, bo jest ono bardzo ważne. Wtedy może ono być zakwalifikowane jak wypadek przy pracy. Ale wcale nie oznacza to, że na odszkodowanie możesz liczyć jedynie, jeśli jesteś drwalem, leśnikiem lub kimś podobnym, a twoim miejscem pracy jest las czy park. Na odszkodowanie za ukąszenie kleszcza możesz liczyć także nawet, jeśli wykonujesz typową biurową pracę. Wszystko wtedy zależy od okoliczności. Polskie prawo jako wypadek przy pracy kwalifikuje nie tylko i wyłącznie zdarzenie, które miało miejsce w miejscu wykonywania pracy. Także np. wypadek, który miał miejsce w drodze do pracy. Na ogół więc wszystkie wypadki, które mogą zajść w związku z wykonywaniem przez ciebie czynności służbowych.

Jak odstraszyć kleszcze fot. getty images
Jak odstraszyć kleszcze fot. getty images

Jakie zdarzenie kwalifikuje się jako wypadek, który zaszedł w związku z pracą, a jaki już nie?

Nie ma ścisłej definicji, ale za wypadek, który zaszedł w związku z pracą, na pewno zostanie uznana sytuacja, w której zostałeś poproszony przez przełożonego o udanie się do jakiegoś miejsca, a po drodze do niego spadł na ciebie kleszcz i cię ugryzł. Z drugiej strony możesz zapomnieć o takiej kwalifikacji, jeśli na przykład zrobiłeś sobie przerwę w pracy i poszedłeś do sklepu po kawę, a po drodze spadł na ciebie z drzewa kleszcz i ci "podarował" infekcję. Często trudno jest rozstrzygnąć, kiedy właściwie doszło do ugryzienia kleszcza.

W takich sytuacjach często będziesz mógł liczyć na odszkodowanie z ZUS-u, jeśli nikt nie będzie w stanie zaprzeczyć, że do ataku kleszcza rzeczywiście doszło w związku z pracą. Dojazd do i z pracy jest do tego zaliczany. Czyli kiedy np. przechodziłeś pod drzewem znajdującym się koło firmowego parkingu. Warto korzystać więc z tych zasad wtedy, kiedy będzie to możliwe. Teoretycznie powinieneś już je znać ze szkolenia BHP w swojej firmie.

Co jeść, aby odstraszyć kleszcze? fot. getty images
Co jeść, aby odstraszyć kleszcze? fot. getty images

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z butów? Posty sposób