19 warzyw i owoców, które możesz ponownie wyhodować zamiast je wyrzucać
Zapewne wyrzucasz główki czosnku, gdy zaczynają kiełkować. To samo w przypadku ziemniaków, które zaczynają się marszczyć. Zwiotczałego imbiru też już nikt nie ma ochoty jeść.
23.07.2021 | aktual.: 23.07.2021 10:46
Jesteśmy przekonani, że jest znacznie więcej produktów, których się pozbywasz, gdy tylko zaczynają więdnąć. Jednak z wielu warzyw i owoców możesz wyhodować nowe! Zamiast je wyrzucać, spójrz na poniższą listę, a być może wkrótce przestaniesz kupować warzyw i stworzysz na balkonie ogród.
#1 Ananas
Ananasa można odświeżyć i wystarczy ci tylko jego wierzchołek. Na początek odetnij liście i pozbądź się tych zewnętrznych. Usuń wszelkie pozostałości miąższu i zawieś wierzchołek kilka centymetrów nad wodą. Gdy korzenie zaczną się pojawiać, włóż ananasa do doniczki z ziemią. Choć wyhodowanie owocu zabiera trochę czasu, możesz się pochwalić dosyć niespotykaną rośliną ozdobną.
#2 Imbir
Czy kiedykolwiek zauważyłeś małe pąki na korzeniu imbiru? Możesz je zasadzić! Najpierw namocz korzeń w wodzie, by pobudzić wzrost, a następnie umieść kłącza w mchu torfu, aż liście i korzenie się rozwiną. Później umieść imbir w pojemniku wypełnionym ziemią i czekaj! Pamiętaj jednak, że imbir nie lubi wody stojącej, więc upewnij się, że w pojemniku są otwory odprowadzające wodę.
#3 Bazylia
W przypadku bazylii wystarczą sadzonki. Wybierz dwie świeże gałązki. Na górze każdej łodygi pozostaw dwa liście, resztę odetnij. Wykonaj ciecie tuż pod listkami i umieść sadzonkę w czystej wodzie. Regularnie wymieniaj wodę i czekaj aż pojawią się korzenie. Wtedy włóż bazylię do wody i gotowe.
#4 Mięta
Należy postępować tak samo jak w przypadku bazylii. Gdy tylko pojawią się korzenie, wystarczy przenieść miętę do doniczki z ziemią i czekać.
#5 Zielona cebula
Resztki cebuli należy umieścić w wodzie. Ważne, by woda była filtrowana, pamiętaj także, by regularnie ją wymieniać. Gdy pojawią się korzenie, przenieś cebulę do doniczki z ziemią.
#6 Czerwona cebula
Wybierz cebulę z dobrze wyglądającym korzeniem. Odetnij go i odłóż na bok na kilka dni, by odrobinę go wysuszyć. Następnie umieść głęboko w ziemi i regularnie podlewaj. Wkrótce powinno pojawić się kilka nowych łodyg, które należy rozsadzić, gdyż każdy z nich wyprodukuje nową cebulę.
#7 Czosnek
Jeśli ząbki czosnku kiełkują, jest to doskonały moment, by je posadzić. Z jednego ząbka można wyprodukować całkiem sporo główek, jednak z reguły trwa to trochę czasu, więc potrzeba również cierpliwości. Inną opcją jest włożenie czosnku do pojemnika z ziemią.
#8 Koper włoski
Końcówkę rośliny wystarczy odciąć i umieścić w nasłonecznionym miejscu kilka centymetrów nad wodą. Kiedy zacznie puszczać korzenie można ją przesadzić lub trzymać w wodzie. To takie proste!
#9 Seler naciowy
Zachowaj końcówkę pora i umieć ją w wodzie na około tydzień. Następnie przenieś do doniczki wypełnionej ziemią i pozwól rosnąć.
#10 Trawa cytrynowa
Kolejna roślina, która może sobie spokojnie rosnąć w wodzie. Umieść kilka łodyg trawy cytrynowej w wodzie i poczekaj aż rozwiną się korzenie. Uważaj jednak, gdyż trawa cytrynowa może urosnąć do całkiem sporych rozmiarów.
#11 Sałata
Podstawę sałaty umieść w wodzie. Kiedy wypuści korzenia przesadź ją do doniczki i czekaj, aż wypuści liście.
#12 Ziemniaki
Ziemniaki dość szybko zaczynają kiełkować. Wówczas należy wsadzić je do doniczki lub do ziemi (ok. 8 cm głębokości) w przydomowym ogródku. Ważne jest to, aby bulwy sadzić kiełkami do góry. Następnie należy je przysypać ziemią i regularnie podlewać.
#13 Marchew
Odetnij górną część marchwi wraz z zieloną częścią. Wierzchołki umieść w wodzie, a gdy pojawią się korzenie, to wsadź je do gleby.
#14 Bataty
Bulwy przekrój na połowę i umieść w naczyniu z wodą (powinny być zanurzone na głębokość ok. 2-3 cm). Ustaw w słonecznym miejscu. Po kilku tygodniach zauważysz pierwsze pędy. Kiedy będą miały ok. 10 cm oderwij je od bulwy, wstaw do słoika z wodą i poczekaj, aż wypuszczą korzenie. Wówczas wsadź je do doniczek.
#15 Truskawki
Odetnij skórkę od owoców i ułóż na papierowym ręczniku. Poczekaj do całkowitego wyschnięcia. Wówczas bez trudu pozyskasz nasiona, które możesz wsadzić do ziemi.
#16 Rozmaryn
Odetnij kilka gałązek rozmarynu od dużej rośliny i umieść je w szklance z wodą. Kiedy wypuszczą korzenie, zasadź je w doniczce.
#17 Rzodkiewka
Rzodkiewkę przetnij na pół i oderwij kilka listków (ale nie wszystkie). Wbij do niej wykałaczki i oprzyj na rancie szklanki z wodą (część korzenia musi być zanurzona w płynie). Kiedy rzodkiewka zacznie wypuszczać korzenie, przesadź ją do doniczki.
#18 Papryka
Z dojrzałej papryki wyłuskaj nasionka i umieść je w doniczce (najlepsza będzie gleba torfowa). Papryka lubi słoneczne stanowiska i temperaturę powyżej 14°C. Kiedy sadzonki już się dobrze ukorzenią, przesadź je do osobnych doniczek.
#19 Awokado
Pestkę dokładnie wytrzyj. Wbij w nią pod kątem 3-4 wykałaczki i zanurz w wodzie. Z czasem (kilka tygodni) pestka pęknie, a w szczelinie pojawi się nowy pęd. Pestkę wsadź do doniczki, kiedy wypuści korzenie.
Jakie warzywa sadzisz najchętniej?