Palma areka usycha z dwóch powodów. Uratuje ją wtedy jeden prosty zabieg

Dlaczego palma areka usycha i jej liście żółkną? To pytanie zadają sobie właściciele tych ozdobnych roślin w momencie, kiedy palmy zaczynają marnieć.

dlaczego palma areka usycha, fot. Freepik
dlaczego palma areka usycha, fot. Freepik

20.01.2023 07:53

Palma areka jest niezwykle dekoracyjną rośliną. Jej egzotyczny wygląd potrafi ożywić każde mieszkanie. Do Europy trafiła z dalekiego Madagaskaru. Znana jest także pod nazwą areka złocista lub złotowiec. W warunkach domowych jest w stanie osiągnąć wysokość 150 cm i urzeka swoimi dużymi liśćmi, które przypominają wachlarze. Ta palma nie rośnie zbyt szybko, ale jest łatwa w uprawie i wytrzymała na zmienne warunki. Co więcej pochłania zanieczyszczenia, a także toksyny unoszące się w powietrzu. W związku z czym często jest stawiana w biurach.

dlaczego palma areka usycha, fot. Unsplash
dlaczego palma areka usycha, fot. Unsplash

Dlaczego liście palmy areki usychają?

Czasami dzieje się tak, że końcówki liści palmy zaczynają żółknąć, a później usychają. Co jest tego przyczyną? Winowajcą jest tutaj zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, a także za suche powietrze. Zdarza się to głównie w miesiącach jesiennych oraz zimowych i jest związane z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Zbyt niska wilgotność powietrza sprawia, że końcówki liści po prostu marnieją.

Jak uratować usychającą palmę arekę?

Najpierw obetnij uschnięte końcówki liści (kilka centymetrów nad zdrową tkanką). Później rozpocznij regularne zraszanie palmy. Musisz dostarczyć jej solidnej dawki wilgoci. Zraszaj liście wodą. Dodatkowo w pobliżu doniczki możesz ustawić nawilżacz powietrza. To bardzo pomoże w okresie zimowym. I absolutnie nie lokuj palmy w pobliżu kaloryfera czy innego źródła ciepła.

dlaczego palma areka usycha, fot. Unsplash
dlaczego palma areka usycha, fot. Unsplash

Co lubi palma areka?

  • Roślina lubi mieć stale wilgotne podłoże. Dlatego nie należy doprowadzić do przesuszenie gleby. Musisz pamiętać o regularnym nawadnianiu.
  • Preferuje jasne stanowiska, z rozproszonym światłem słonecznym. Dodatkowo najlepiej służy jej temperatura w przedziale 18-22 stopni Celsjusza.
  • Gleba w doniczce powinna być przepuszczalna oraz żyzna. Istotna jest także warstwa drenażu. Palmy najlepiej się czują w wysokich i wąskich doniczkach.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu