DomRośliny doniczkowePaprotka w domu. Porady jak ją uprawiać i pielęgnować!

Paprotka w domu. Porady jak ją uprawiać i pielęgnować!

Paprotka w domu. Porady jak ją uprawiać i pielęgnować!

27.08.2020 19:09, aktual.: 28.08.2020 09:05

Paprotka, to jedna z najpopularniejszych roślin, jeśli chodzi o uprawę w domu. Pięknie wyglądające łodygi z liśćmi, zwisające promieniście z doniczki. Najbardziej cieszą oko te gęste, o zdrowym zielonym kolorze. Jak je w takim razie uprawiać?

pinterest.com
pinterest.com

Jak pielęgnować paprotkę?

Stanowisko. Paprotki to rośliny cieniolubne. Najlepiej czują się w półcieniu, czy w miejscu o rozproszonym świetle. Nie tolerują silnego światła słonecznego padającego bezpośrednio na nie.

Temperatura. Odpowiednia temperatura dla paprotki to 18-25°C. W czasie zimowego spoczynku temperatura powinna być niższa, tzn. około 15-18°C.

Gleba. Roślina ta lubi glebę żyzną i przepuszczalną, np. mieszankę torfu z korą z drzew iglastych. Ale w sklepach ogrodniczych można zakupić gotową ziemię do paprotki.

Przesadzanie. Tą czynność należy zrobić, gdy korzenie zaczynają pojawiać się na powierzchni podłoża.

Rozmnażanie. Paprotkę wystarczy podzielić przy przesadzaniu i z jednej roślinki zrobić 2-3 nowe sadzonki.

pinterest.com
pinterest.com

Jak często podlewać paprotkę?

Paprotka jest specyficzna, jeśli chodzi o tą czynność. Lubi wilgoć, ale nie przelanie i nie stanie w wodzie. A przesuszenia nie znosi. Należy też ją podlewać miękką wodą co 2-3 dni. Ale wiele zależy od jej stanowiska, wielkości samej rośliny i doniczki. Zimą podlewanie powinniśmy ograniczyć, ale często wysokie temperatury i suche powietrze w okresie grzewczym na to nie pozwalają.

pinterest.com
pinterest.com

Co robić, gdy paprotka usycha?

Często wystarczy regularne zraszanie. Przy wilgotności poniżej 60% jej liście brązowieją. Można też postawić ją w innym, chłodniejszym miejscu, ale o temperaturze nie niższej niż 15 stopni. Poza tym paprotka jest bardzo wrażliwa na żyły wodne i często źle rośnie w takim właśnie miejscu szkodliwym dla człowieka. Trzeba też wyeliminować błędy w podlewaniu. Ta roślina nie lubi, gdy się o niej zapomina.

Zimą należy trzymać ją daleko od kaloryfera, a blisko źródeł wody, np. akwarium, czy nawilżacza powietrza. Dobrze też się czuje w łazience, o ile mamy w niej okno.

pinterest.com
pinterest.com

Czym nawozić paprotkę?

Wiele osób wykorzystuje do jej zasilania resztki ciemnej herbaty, oczywiście bez dodatków. Taki herbaciany nawóz wspaniale wpływa na jej wygląd.

Tradycyjne nawożenie środkami dla roślin zielonych, które kupimy w każdym sklepie ogrodniczym, należy ograniczyć do 1 razu w miesiącu, a zimą jeszcze rzadziej.

pinterest.com
pinterest.com

Czy paprotka jest trująca dla zwierząt?

Paprotki nie są trujące dla zwierząt, są nawet na liście 10 najbardziej przyjaznych dla zwierząt roślin doniczkowych.

pinerest.com
pinerest.com

Właściwości zdrowotne paprotki

Oczyszczają powietrze i eliminują szkodliwe promieniowanie emitowane przez urządzenia takie jak telewizor, komputer, czy telefon. Po prostu jonizują nam powietrze. A przy zraszaniu oddają wilgoć, wspaniale nawilżając powietrze w pokoju.

unsplash.com
unsplash.com

Masz paprotki w domu? Daj nam znać, jakie stanowisko im u Ciebie najbardziej odpowiada :)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także