Parkujesz pod oknem sąsiada? Możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności
Mieszkanie w bloki ma swoje zalety i wady. Nie mamy wpływu na to, kto zostanie naszym sąsiadem. Nie z każdym nawiążemy też nić porozumienia i sympatii. Czy parkowanie przed oknem sąsiada jest dozwolone?
Każdego roku przybywa aut na ulicach, ale nie zawsze przekłada się to na zwiększoną ilość miejsc parkingowych. Jest to problematyczne, szczególnie na małych osiedlach. Dowiedz się, co zrobić, aby nie musieć parkować tuż pod mieszkaniem sąsiada.
Czy dozwolone jest parkowanie pod oknem sąsiada?
Wszystko zależy tak naprawdę od wyznaczonych stref na osiedlu i postawionych znaków. Jeśli miejsce parkingowe faktycznie jest pod oknem, przepisy mówią, aby parkować przodem do niego. Ma to zminimalizować ryzyko przedostania się spalin do mieszkania. Niektóre spółdzielnie w ostateczności pozwalają parkować na trawniku, chociaż nie jest to ekologiczne rozwiązanie. Wielu mieszkańców zostawia swoje auta na chodnikach, przez co ograniczają one przechodniom przestrzeń. Jest to problematyczne, szczególnie dla osób poruszających się na wózku oraz rodziców spacerujących z dziećmi. Takie zachowanie uznawane jest, podobnie jak zanieczyszczanie powietrza spalinami, jako zakłócanie spokoju mieszkańców. Co jeszcze mówią przepisy?
Jak należy parkować na osiedlu?
O tym, jak powinno wyglądać parkowanie samochodu, mówi rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku dotyczące warunków technicznych budynków i ich usytuowania. Określona została tam minimalna odległość miejsc postojowych od okien mieszkań, placów zabaw, czy boisk. Miejsca parkingowe od tych przestrzeni powinien dzielić dystans co najmniej:
- 7 m – w przypadku parkingu do 10 stanowisk;
- 10 m – w przypadku parkingu od 11 do 60 stanowisk;
- 20 m – w przypadku większej liczby miejsc parkingowych.
Ciekawie wygląda też sprawa, kiedy sąsiad lub ktoś inny zastawi wjazd na osiedle, parking czy dostęp do garażu. Za takie wykroczenie mandat wynosi 100 zł i jeden punkt karny. Jeśli na osiedlu nie ma strefy z zakazem parkowania, należy się stosować do postanowień wspólnot mieszkaniowych.
Jakie kary grożą za niewłaściwe parkowanie?
Najbardziej po kieszeni daje mandat za zaparkowanie auta na miejscu przeznaczonym osobom niepełnosprawnym. Jeśli nie jesteś upoważniony, a zostawisz tam swoje auto, czeka cię mandat w wysokości 1200zł. Dlatego zwracaj uwagę, gdzie i jak parkujesz.