Porady6 skutecznych sposobów, dzięki którym okulary nie będą parować

6 skutecznych sposobów, dzięki którym okulary nie będą parować

Zaparowane okulary to problem z jakimi zmaga się wiele osób, zwłaszcza od kiedy w różnych miejscach trzeba nosić maseczki. Teraz, gdy robi się zimno problem się jeszcze spotęguje.

6 skutecznych sposobów, dzięki którym okulary nie będą parować
Manuel

Oto skuteczne i sprawdzone sposoby na zaparowane okulary (a na końcu podamy wam sposoby, których lepiej się wystrzegać).

#1 Prawidłowe ułożenie okularów na nosie

unsplash
unsplash

Spora część osób, która ma problem z zaparowanymi okularami może za to winić przede wszystkim siebie i swojego optyka. Okulary zaparowują dużo łatwiej osobom, które zwyczajnie źle noszą okulary o tym nie wiedząc. Okulary nigdy nie powinny całkowicie przylegać ściśle do czoła, ani nie powinny opierać się na naszych policzkach (z rzadka co prawda zdarza się, że ktoś ma taki kształt twarzy, że o inną pozycję trudno).

#2 Dobrze dobrana maseczka

pinterest
pinterest

Twoje szkła będą dużo rzadziej parować jeśli zwrócisz uwagę na to jaką maseczkę do nich nosisz. Osoby w okularach powinny wybierać takie, których góra ściśle przylega do nosa. Tak jest zazwyczaj w przypadku droższych modeli maseczek (z silikonowym noskiem, z blaszką lub podobnym systemem zabezpieczającym nos), ale także zwykłe jednorazowe maseczki z drucikiem u góry pozwalają na zapewnienie dużo większego komfortu.

#3 Płyny przeciw zaparowywaniu okularów

alensa
alensa

W każdym sklepie optycznym, a także w niektórych aptekach można kupić specjalistyczne płyny zabezpieczające okulary przed zaparowaniem. Są one jedną z najskuteczniejszych metod, działają zwykle do 48 godzin lub do momentu umycia okularów.

#4 Żele przeciw zaparowywaniu okularów sportowych

allegro
allegro

Żele służące do okularków pływackich czy gogli narciarskich też się bardzo dobrze nadają do przeciwdziałania zaparowywaniu zwykłych okularów. Ich właściwości są podobne do płynów i mogą być równie bezpiecznie stosowane, bez narażania powłok uszlachetniających na okularach.

#5 Okulary z powłoką hydrofobową lub powłoką antyrefleksyjną FogLessCoat

unsplash
unsplash

Jeśli sobie tego zażyczymy, to w większości dobrych salo0nów optycznych na nasze okulary może zostać naniesiona powłoka hydrofobowa. Sprawia ona, że cząsteczki wody (a więc także para wodna) nie osiada równie łatwo na okularach. Od kilku miesięcy jeden z producentów okularów oferuje również modele soczewek z właściwościami hydrofilnymi, nazwanymi FogLessCoat. Jeśli wierzyć pierwszym recenzjom użytkowników są one jeszcze bardziej skuteczne w walce z zaparowywaniem.

6. Domowe sposoby - gliceryna, mydło, pianka do golenia, płyny do mycia szyb

Obraz

Wiele serwisów poleca domowe sposoby na zaparowane okulary, takie jak gliceryna, mydło czy pianki do golenia. Wystarczy wetrzeć np. kilka kropli gliceryny w obie strony szkieł, a następnie je wypolerować. Tak samo można użyć mydła, pianki, czy płynu do mycia szyb. Zawierają one substancję hydrofobową, która odpycha wodę, przez co para nie osadza się na mytych tymi produktami powierzchniach. Ale nie wszystkie te produkty nadają się do czyszczenia okularów!

Dlaczego należy się wystrzegać domowych sposobów?

Obraz

Nawet jeśli domowe sposoby są skuteczne, należy przynajmniej być świadomym zagrożeń jakie niosą. Powód jest prosty - rzeczywiście pomogą one przeciwdziałać zaparowywaniu, ale żadne z tych substancji nie są w pełni bezpieczne dla okularów i potrafią zniszczyć powłoki antyrefleksyjne soczewki. Nawet jeśli bowiem nie mają w swoim składzie alkoholu, to mają np. m.in. substancje zapachowe i ostre drobinki, które nie są wskazane do wspomnianych już okularów z powłoką antyrefleksyjną.

Znacie jakieś inne sposoby na walkę z zaparowującymi okularami?

13 SPRYTNYCH zastosowań WD-40, o których WIĘKSZOŚĆ LUDZI NIE MA POJĘCIA