PoradyParujące szkła w okularach - tak poradzisz sobie z tym problemem

Parujące szkła w okularach - tak poradzisz sobie z tym problemem

Parujące szkła w okularach Fot. genialne.pl
Parujące szkła w okularach Fot. genialne.pl
Manuel
18.11.2022 17:18

Parujące szkła w okularach to problem wielu osób, zwłaszcza w najchłodniejszych miesiącach w roku. Wystarczy tylko, że wyjdziesz na zewnątrz i już się musisz z tym zmagać. Na szczęście jest kilka sposobów na zapobiegnięcie temu zjawisku.

Parujące szkła w okularach - jak to powstrzymać?

Jest kilka sposobów i sztuczek zapobiegających zaparowywaniu okularów, albo pozwalających szybko poradzić sobie z tym problemem. Oto najlepsze z nich:

Wyczyść soczewki kremem do golenia

Wystarczy nanieść odrobinę kremu do golenia na przód i tył każdej z soczewek, a następnie delikatnie przetrzeć zimną wodą. To prosty i skuteczny sposób, który nie uszkodzi szkieł.

Pocieraj soczewki białym mydłem

Jeśli  nie masz żadnego kremu do golenia leżącego w pobliżu, to możesz również użyć białego mydła. Pamiętaj, aby nie spłukiwać mydła wodą, lecz lekko przetrzeć je czystą, suchą szmatką, aż soczewki staną się czyste.

Użyj chusteczek przeciw zaparowywaniu do czyszczenia soczewek

Tego rodzaju chusteczki to jedno z najłatwiejszych i najbardziej wygodnych rozwiązań. Różnią się one od zwykłych chusteczek tym, że najczęściej są nasączone mieszanką preparatów zapobiegających zaparowywaniu szkieł. W praktyce opinie na temat tego, czy się sprawdzają są różne - jedni sobie je bardzo chwalą, inni twierdzą, że efekt ich działania jest niewielki. Na pewno warto samemu je przetestować. Bez problemu powinieneś być się w stanie w nie zaopatrzyć w najpopularniejszych drogeriach.

parujące szkła w okularach, fot. unsplash
parujące szkła w okularach, fot. unsplash

Użyj kremu lub sprayu przeciw zaparowywaniu soczewek

Podobnie jak w przypadku użycia chusteczek przeciw zaparowywaniu, krem lub spray dają bardzo podobny efekt.  Przy tym wiele osób twierdzi, że w praktyce ta metoda sprawdza się lepiej, bo tutaj naprawdę zapobiegamy, podczas, gdy w przypadku chusteczek raczej reagujemy na już powstały problem.

Rozważ zastosowanie hydrofobowej powłoki na soczewki

Bardziej trwałym rozwiązaniem, jeśli jesteś naprawdę zmęczony koniecznością radzenia sobie z każdą wilgocią na soczewkach swoich okularów, jest zakup pary okularów z soczewkami pokrytymi powłoką hydrofobową. To rozwiązanie jest jednak dość kosztowne, a poza tym położenie tego rodzaju dodatkowej powłoki może się wiązać z tym, że nie będziesz już mógł na soczewki okularów położyć niektórych innych powłok.

Czy mogę wyczyścić parujące szkła w okularach śliną?

W ostateczności, jeśli nie masz żadnego innego wyboru to tak. Czyszczenie śliną to zdecydowanie najszybszy i najtańszy sposób, aby zatrzymać zaparowanie. Pamiętaj jednak, że ślina może powodować niewielkie zakłócenia widzenia. Nie jest to również najbardziej higieniczna opcja i może czasem też pozostawić okulary pachnące nieco dziwnie.

Jak zrobić piękny ręcznie pleciony szalik?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także