Nowy sposób przezimowania fuksji, do którego nie potrzebujesz miejsca w domu
Fuksje to wyjątkowo piękne rośliny. Cieszą oczy swoimi kwiatami w miesiącach wiosennych i letnich. Jeśli pozwolisz im przezimować, to w następnym sezonie rozkwitnął jeszcze piękniej.
Jadalne owoce
Fuksje cenione są za swoje barwne kwiaty (fioletowe, różowe, czerwone, białe, żółte), które stanowią ozdobę tarasów, balkonów czy ogrodów. Po przekwitnięciu pojawiają się jadalne owoce o słodkim smaku. Były one spożywane przez Majów, Inków oraz Maorysów (fuksja w stanie dzikim rośnie w Nowej Zelandii i Ameryce Południowej).
Na kanadyjską modłę
Jesienią fuksje zaczynają tracić swój atrakcyjny wygląd, gdyż przechodzą w stan spoczynku. Wówczas wiele osób zwyczajnie je wyrzuca i traktuje jak roślinę jednoroczną. To duży błąd, gdyż fuksję można przezimować. Najciekawszą metodą na to jest sposób rodem z Kanady.
Pod kopcem
Najpierw przytnij swoje fuksje (do wysokości ok. 20-30 cm). W ogrodzie lub na działce wykop dołek (ok. 60 cm głębokości) i umieść w nim suche liście bądź siano. Następnie donicę z fuksją włóż do dołka (powinna spoczywać na boku). Roślinę przykryj sianem, suchymi liśćmi i na koniec przysyp ziemią. Całość możesz dodatkowo przykryć świerkowymi gałązkami lub obsypać korą. Na początku marca koniecznie odkop roślinę. Obetnij białe odrosty, podlej i rozpocznij nawożenie.
Zimowanie w chłodzie
Oczywiście istnieją także bardziej tradycyjne metody zimowania fuksji. Będą odpowiedne dla osób mieszkających w bloku.
Przed pierwszymi przymrozkami koniecznie przenieś rośliny do wnętrza. Mocno skróć pędy, oderwij wszystkie liście, a donice wstaw do ciemnego pomieszczenia (piwnica, garaż, komórka lokatorska). Temperatura w nim nie powinna przekraczać 10°C . Podlewaj rzadko, ale nie możesz dopuścić do przesuszenia korzeni. W grudniu zacznij wybudzać fuksję ze snu. Przenieś ją do cieplejszego pomieszczenia i zacznij intensywnie podlewać i nawozić. Kiedy nie będzie już przymrozków, wystaw donicę na balkon.
Jak dbasz o swoje fuksje?