PoradyPchły w domu? Nie u mnie! Ten tani produkt z kuchni jest najskuteczniejszy

Pchły w domu? Nie u mnie! Ten tani produkt z kuchni jest najskuteczniejszy

Jak pozbyć się pcheł z domu? Fot. Freepik
Jak pozbyć się pcheł z domu? Fot. Freepik
Manuel

15.11.2022 20:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość przypadków pcheł pochodzi od zwierząt domowych, ale te irytujące owady mogą ugryźć zarówno Ciebie, jak i Twoje zwierzęta. Jeśli Twój futrzany przyjaciel ma pchły, prawdopodobnie Twój dom, ogród i meble będą następne. Jak pozbyć się pcheł z domu?

Jak wyglądają pchły?

Pchły mają czerwonobrązowy kolor, są niezwykle cienkie i mają duże tylne nogi. Mają długość około 0,32 cm, ale jest mało prawdopodobne, że będziesz w stanie zobaczyć je wyraźnie bez mikroskopu. Dorosłe pchły żyją na futrze zwierząt, gdzie składają swoje jaja. Średni cykl życia wynosi około 100 dni, jednak mogą one żyć w pomieszczeniach do roku, jeśli warunki są dla nich korzystne.

Jak pozbyć się pcheł z domu?

Oprócz regularnego czyszczenia psów i kotów grzebieniem przeciw pchłom, istnieje wiele naturalnych sposobów, które pomogą uniknąć Ci pcheł:

#1 Użyj sody oczyszczonej

Pewnym sposobem na pozbycie się pcheł kryjących się we włóknach dywanu jest posypanie go sodą oczyszczoną, wyszorowanie, a następnie odkurzenie. Podobnie, regularne odkurzanie dywanu również pomoże utrzymać szkodniki na dystans. Sodą możesz też posypać kanapy, materace, poduszki. Wystarczy potem wciągnąć ją odkurzaczem. Zwróć też baczną uwagę na miejsca, w których śpią zwierzęta domowe. Pchły mogą przenosić choroby na ludzi, więc ważne jest, abyś wszędzie dokładnie wyczyścił.

#2 Użyj rozmarynu

Pchły odpycha silny, ostry zapach rozmarynu. Aby to zadziałało, wszystko, co musisz zrobić, to zagotować trochę rozmarynu w pojemniku z wodą i pozostawić do ostygnięcia przez noc. Następnie odcedź płyn do butelki ze spryskiwaczem (upewnij się, że oddzielasz gałązki, aby żadna nie wpadła do środka). Następnym razem, gdy będziesz myć swojego psa, spryskaj jego futro odrobiną naturalnego roztworu, a będzie on trzymał pchły z daleka.

#3 Spray z cytryny

Dzięki swojemu kwaśnemu sokowi, cytryny są genialnym, całkowicie naturalnym sposobem na usunięcie pcheł w domu. Aby zrobić własny spray pokrój najpierw cienki plasterek cytryny i umieść go w garnku. Dodaj wrzącą wodę i pozostaw na noc. Następnego dnia rano, odcedź płyn z cytryną do butelki z rozpylaczem. Spryskaj wszelkie obszary zaatakowane przez pchły, takie jak dywany, sofy, łóżka dla zwierząt lub krzesła. Silny zapach zabije pchły i pozostawi Twój dom pachnący świeżością.

#4 Posyp solą

Jeśli posypiesz trochę soli na swój dywan i pozostawisz ją na dwa dni, a następnie odkurzysz, pomoże to szybko pozbyć się pcheł. Sól działa jak środek odwadniający, który szybko i naturalnie pozbędzie się pcheł bez potrzeby użycia ostrych środków chemicznych.

jak pozbyć się pcheł z domu, fot. unsplash
jak pozbyć się pcheł z domu, fot. unsplash

#5 Umyj całą pościel w gorącej wodzie z mydłem

W przypadku niewielkich ilości pcheł, wypierz pościel w gorącej wodzie z mydłem. Mydło zabije pchły, jednocześnie niszcząc ich jaja i larwy. Rozważ również odkurzenie swojego materaca. Nie zapomnij zrobić tego samego w przypadku łóżka swojego zwierzaka.

#6 Użyj odkurzacza

Użycie mocnego odkurzacza często pomoże utrzymać dom wolny od pcheł. Obszary, na które należy zwrócić baczną uwagę to podłogi, tapicerka, materace i trudno dostępne zakamarki. Po zakończeniu odkurzania pamiętaj, aby natychmiast opróżnić worek lub filtr.

#7 Użyj urządzenia do czyszczenia parą

Czyszczenie parowe dywanów, mebli i legowisk zwierząt domowych to świetny pomysł, jeśli masz do czynienia z plagą pcheł. Dzięki połączeniu wysokiego ciepła i mydła, pchły znikną w krótkim czasie.

Zimą i jesienią mój pies po spacerze ma brudne łapki. Czyścik do jego nóżek zrobiłam własnoręcznie!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także