PoradyLajfhakiPełni funkcję oczyszczającą. Wystarczy umieścić go w doniczce

Pełni funkcję oczyszczającą. Wystarczy umieścić go w doniczce

Filtr po kawie w doniczce fot. freepik
Filtr po kawie w doniczce fot. freepik
30.01.2023 09:37

Rośliny w domu zapewniają wyjątkowy klimat. Warto o nie dbać, by pięknie zdobiły wnętrze. Można to zrobić poprzez włożenie do doniczek filtrów po kawie. Zastanawiasz się, po co? Przedstawiamy kilka naprawdę przekonujących powodów na to, by wypróbować ten trik!

Aby zagwarantować kwiatom odpowiednie warunki do wzrostu, należy zapewnić im stały dostęp do światła słonecznego i wody, odpowiednią temperaturę oraz drenaż. Szczególnie w tej ostatniej kwestii nieocenioną pomocą okazują się być filtry do kawy. Jak widać, i one mają swoje dodatkowe genialne zastosowanie! Przydadzą się szczególnie tym, którzy lubią dbać o rośliny i ułatwiają to sobie, stosując sprytne rozwiązania.

A pile of freshly ground coffee in a filter isolated on a white background
A pile of freshly ground coffee in a filter isolated on a white background

Filtr po kawie w doniczce pełni funkcję… oczyszczającą!

Pewnie – w trosce o to, aby korzenie nie gniły – przed włożeniem kwiatka do doniczki, wyłożyłeś jej dno kamieniami. Otwory między nimi mają za zadanie odprowadzać większość wody. Jednak niestety, brud z ziemi może przedostawać się do otworów drenażowych i zatykać je, co sprawi, że ta metoda będzie całkowicie nieskuteczna! Jeśli jednak położysz tam filtr do kawy – ten zatrzyma wszystkie zanieczyszczenia, a przepuści na dół jedynie wodę. Co dodatkowo przemawia na jego korzyść, ten trik stwarza roślinom warunki do bogatszego i maksymalnie rozwiniętego ukorzenienia!

Closeup of torn and extracted tree showing detailed view of tangled roots from under the ground
Closeup of torn and extracted tree showing detailed view of tangled roots from under the ground

Po co wkładać filtr po kawie do doniczki?

Ochrania roślinę przed przelaniem, ponieważ zatrzymuje wilgoć, zapobiegając gniciu korzeni.

Zamioculcas turns yellow and dries. Indoor Plant Problems. Improper care.
Zamioculcas turns yellow and dries. Indoor Plant Problems. Improper care.

Dzięki swojej chłonności, dba o to, aby woda była rozprowadzana w ziemi równomiernie – dzięki temu nie musisz aż tak skrupulatnie pilnować systematycznego podlewania.

Ułatwia przesadzanie – jeśli chcesz przenieść kwiat do większej doniczki, po prostu chwyć za krawędzie filtra i podnieś go razem z rośliną! Zachowaj jednak ostrożność, ponieważ niektóre filtry mogą z czasem ulec biodegradacji. Zanim umieścisz ją w nowej doniczce, upewnij się, że uprzednio włożyłeś tam nowy filtr.

Obraz

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Przetestuj te naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także