DomRośliny doniczkoweJak dbać o kaktusy bożonarodzeniowe, aby dłużej cieszyć się pięknymi kwiatami?

Jak dbać o kaktusy bożonarodzeniowe, aby dłużej cieszyć się pięknymi kwiatami?

Jak dbać o kaktusy bożonarodzeniowe, aby dłużej cieszyć się pięknymi kwiatami?
07.12.2021 10:48, aktualizacja: 07.12.2021 14:40

Wraz z nadejściem grudnia zakwita bożonarodzeniowy kaktus, który stanowi piękną ozdobę i wszystkich domowników wprowadza w świąteczny nastrój. Dowiedz się jak go pielęgnować, aby kwiaty nie opadły przedwcześnie.

Epifit z tropików

Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy, szlumbergera, zygokaktus to nazwy określające jedną roślinę doniczkową. W warunkach naturalnych występuje w lasach tropikalnych Brazylii (porasta wierzchołki drzew). Jest więc epifitem. Charakteryzuje się spłaszczonymi, ciemnozielonymi łodygami oraz wyjątkowo dekoracyjnymi kwiatami w odcieniach różu, czerwieni, fioletu, bieli.

sarahssucculents/Instagram
sarahssucculents/Instagram

Zimowa roślina

Grudniki obsypują się kwiatami już pod koniec listopada i utrzymują je przez kilka tygodni. Co zrobić, aby kwiaty nie uschły i nie opadły zbyt wcześnie? Jest na to kilka sposobów, a sama pielęgnacja zygokaktusów nie jest trudna.

rockys.house/Instagram
rockys.house/Instagram

Odpowiednia pielęgnacja

1. Roślina lubi jasne stanowiska (bądź z niewielkim półcieniem), ale pozbawione bezpośredniej ekspozycji słonecznej. Dobrym miejscem będą okna wychodzące na północ.

2. Optymalna temperatura, dla prawidłowego rozwoju zygokaktusa, to 10-14°C. Donicy nie należy ustawiać blisko kaloryferów.

3. Grudniki w okresie kwitnienia żywo reagują na wszelkie zmiany miejsca. Wówczas gubią pąki. Dlatego nie przestawiaj donic.

4. Podłoże w doniczce powinno być zawsze lekko wilgotne. Roślinę należy podlewać umiarkowanie (grudniki nie lubią nadmiaru wody oraz zbytniego przesuszenia).

5. Raz na 3-4 tygodnie warto zastosować nawóz do roślin kwitnących.

olivka.de/Instagram
olivka.de/Instagram

Co zrobić po przekwitnięciu?

Kaktusy bożonarodzeniowe kończą kwitnienie w lutym bądź marcu. Wówczas należy odpowiednio o nie zadbać, aby za rok móc ponownie cieszyć się kolorowymi kwiatami.

petrisfloral/Instagram
petrisfloral/Instagram

Czas spoczynku

Kiedy zauważysz, że wszystkie płatki już opadły, a liście zaczynają więdnąć to znak, że grudnik przechodzi w stan spoczynku. Wówczas przenieś go do chłodniejszego pomieszczenia, zaprzestań nawożenia oraz podlewania. Ziemię zraszaj tylko wtedy, kiedy już dość mocno przeschnie. Natomiast po pojawieniu się pąków, przenieś donicę w pierwotnie miejsce i rozpocznij regularne podlewanie. Możesz także zraszać liście.

thesavagesucculent/Instagram
thesavagesucculent/Instagram

To się nazywa prawdziwa miłość do kwiatów. ;)

cassiopee.cham/Instagram
cassiopee.cham/Instagram

Jak się miewają Twoje grudniki? Rozkwitły już na dobre?

Poznaj też inne rośliny, które kwitną tylko zimą.

genialne
genialne
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także