PoradyLajfhakiPlamy po herbacie z obrusu pozbędziesz się przy użyciu 1 rzeczy

Plamy po herbacie z obrusu pozbędziesz się przy użyciu 1 rzeczy

jak pozbyć się plamy po herbacie fot. getty images
jak pozbyć się plamy po herbacie fot. getty images
31.05.2023 11:45

Picie herbaty sprawia ogromną przyjemność, ale często zdarza się, że niechcący poplamimy nią ubrania lub obrus. Jednak nie warto panikować, ponieważ można usunąć te zabrudzenia bardzo szybko. Sprawdź, co pomoże na plamy po herbacie.

Usuwanie plam z herbaty zajmuje kilka minut i nie wymaga stosowania specjalnych środków chemicznych, ponieważ plamę wywabia się domowymi preparatami. Mimo to wszystko zależy od rodzaju i wielkości zabrudzenia oraz tego, czy plama jest mokra.

Jak pozbyć się plamy po herbacie?

Przed praniem warto namoczyć splamiony materiał w ciepłej wodzie, szczególnie jeśli zabrudzenie zaschło. Najbardziej problematyczne są plamy z herbaty czarnej oraz owocowej m.in. aroniowej lub porzeczkowej. Dlatego warto po moczeniu zaprać je, ponieważ plama zniknie szybciej. Do tego celu najlepiej się sprawdzą:

Aerial view of hot coffee
Aerial view of hot coffee

Czyszczenie plamy po herbacie

Można korzystać z każdego specyfiku czyszczącego oddzielnie. Jednak warto połączyć je ze sobą, tworząc ultra skuteczną mieszankę odplamiającą. Wystarczy, że zmieszasz sok z cytryny z sodą oczyszczoną i octem tak, aby ich konsystencja była lejąca. Następnie nałóż na plamę po herbacie i poczekać około 30 minut, a na koniec wypierzesz materiał w pralce. Kiedy ubranie jest białe, to użyj wody utlenionej, która zadziała jak drogi wybielacz. Można zmieszać też sok z cytryny razem z szarym mydłem i wypłukać materiał w ciepłej wodzie. Jednak co kiedy poplamisz siebie na ważnej imprezie? Nie panikuj, tylko sięgnij po plasterek cytryny i natrzyj nim plamę, a następnie wypłucz rzecz pod wodą.

Closeup of a plate of sliced lemon textured background
Closeup of a plate of sliced lemon textured background

Jak wyczyścić osad po herbacie?

Nie tylko ubrania i obrusy są narażone na plamy po herbacie, ale również naczynia np. kubki lub filiżanki. Bardzo często po spożyciu herbaty wewnątrz pozostaje nieestetyczny osad, który jest trudny do usunięcia. Jednak wystarczy wlać do kubka sok wyciśnięty z cytryny, a potem gorącą wodę i pozostawić na pół godziny. W tym czasie cytryna sprawi, że wnętrze naczynia będzie nieskazitelnie czyste.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także