Po obejrzeniu tych zdjęć zaczniesz zbierać i segregować wszystko co można poddawać recyklingowi
Każdego roku wytwarzany w naszych gospodarstwach domowych ok. 31 kg plastikowych śmieci. To naprawdę sporo. Niestety większość z nich trafia do mórz i oceanów.
16.06.2021 21:02
Ekologiczny alarm
Plastik jest dosłownie wszędzie. Na co dzień korzystamy z foliowych reklamówek, jednorazowych pojemników, słomek, a także kupujemy napoje czy kosmetyki w plastikowych opakowaniach. Co ciekawe nawet niektóre torebki herbaty wykonane są z takich materiałów, które zawierają w sobie związki chemiczne nie będące obojętne dla naszego zdrowia (chodzi głównie o bisfenol). Każdego roku do naszego organizmu trafia, wraz z pokarmem i napojami, ok. 120 tys. kawałków plastiku, które są mniejsze niż 1 mm.
Plastik na Antarktydzie
Plastik opanował naszą planetę. Został odkryty nawet w lodowcach Antarktydy, Rowie Mariańskim (ma 10 994 m), śniegu pokrywającym Mount Everest, a także w łożysku kobiet. Niestety wciąż zbyt mało plastikowych odpadów poddawana jest recyklingowi i nie wszyscy w gospodarstwach domowych segregują śmieci. Musisz wiedzieć, że zwykłe opakowanie po batoniku rozkłada się 450 lat, a foliowa reklamówka - 300 lat.
Zagrożenie dla zwierząt
Wszelkie przedmioty w plastiku i tworzyw sztucznych są bardzo niebezpieczne dla zwierząt. Unoszące się na falach reklamówki chętnie połykają żółwie, gdyż przypominają im one meduzy. W żołądkach martwych ptaków badacze notorycznie znajdują patyczki higieniczne bądź zakrętki od butelek. Każdego roku, z powodu połknięcia plastikowych przedmiotów, ginie ok. milion ptaków oraz ok. 100 tys. ssaków morskich. Dlatego tak ważna jest segregacja śmieci, poddawanie plastiku recyklingowi oraz odzyskiwanie z niego energii. Jak się okazuje moc pozyskana z foliowej reklamówki umożliwia oświetlenie pokoju przez 10 minut 60-watową żarówką.
1. Bocian zaplątany w folią reklamówkę
2. Krab w plastikowym kubku
3. Żółw podpływający do foli
4. Ptak z korkiem w dziobie
5. Maluch uwięziony w sieci rybackiej
6. Rybka wypływa z puszki
7. Foka w butelką w paszczy
8. Zdeformowany żółw
9. Meduza połknęła patyczek kosmetyczny
10. Ptak unieruchomiony przez kawałek plastiku
11. Niedźwiedź polarny z pachołkiem drogowym na głowie
12. Żółw, który pływał z dużym balastem
13. Mała rybka wpłynęła do jednorazowej rękawiczki
14. Krab w korku od butelki
15. Martwy ptak z nożykami od maszynki na dziobie
16. Żółw pływający wśród śmieci
17. Ptak z wyłowionym opakowaniem po chipsach
18. Umierająca foka okręcona taśmą
19. Żółw, który nie może normalnie funkcjonować
20. Kaczka z plastikowymi odpadami na głowie
21. Foki z foliowymi reklamówkami
Jak Ty dbasz o planetę?