PoradyNie bierzesz potwierdzenia po płatności kartą? Sporo ryzykujesz

Nie bierzesz potwierdzenia po płatności kartą? Sporo ryzykujesz

Oto dlaczego płatność kartą bez potwierdzenia to kiepski pomysł. Fot. Freepik
Oto dlaczego płatność kartą bez potwierdzenia to kiepski pomysł. Fot. Freepik
12.10.2023 08:36

Zrealizowałeś płatność za zakupy kartą i odszedłeś od kasy bez potwierdzenia? To może być poważny błąd. Wiele osób sądzi, że karteczka, której wydanie proponuje sprzedawca, do niczego się nie przydaje. Tymczasem w niektórych sytuacjach może uratować cię przed stratą pieniędzy.

"Wydrukować potwierdzenie?" - to pytanie słyszysz zawsze, gdy płacisz za coś kartą. Większość klientów rezygnuje z pobierania wydruku lub wyrzuca go zaraz po wyjściu ze sklepu, uważając go za zwykły śmieć. Czasem warto jednak zachować ten niepozorny świstek. Wyjaśniamy, kiedy płatność kartą bez potwierdzenia może okazać się fatalna w skutkach.

Dlaczego płatność kartą bez potwierdzenia to zły pomysł?

Pytanie o wydruk potwierdzenia transakcji bezgotówkowej to standard we wszystkich punktach handlowych. Większość klientów nie zdaje sobie sprawy z tego, dlaczego sprzedawcy zawsze je zadają, ani nie sądzi, by ten niewielki skrawek papieru mógł im się do czegokolwiek przydać. Nic bardziej mylnego! Zdarza się, że w czasie płatności nie wszystko idzie tak, jak powinno. Czasami transakcja zostaje odrzucona, czasami dochodzi do zerwania połączenia z internetem itp. W takich przypadkach kasjer proponuje powtórzenie operacji. W niektórych tego typu przypadkach błąd systemu powoduje, że pieniądze są pobierane z konta dwukrotnie. Aby odzyskać niesłusznie pobraną kwotę, musisz złożyć w banku reklamację. Podstawą do jej uznania jest właśnie potwierdzenie odrzuconej transakcji. Jeśli nieudana płatność kartą była realizowana bez drukowania potwierdzenia, bank odrzuci roszczenie i nie odzyskasz pieniędzy.

Płatność kartą bez potwierdzenia to spore ryzyko. Fot. Freepik
Płatność kartą bez potwierdzenia to spore ryzyko. Fot. Freepik

Kiedy trzeba zabrać potwierdzenie płatności kartą?

Jak widzisz, płatność kartą bez potwierdzenia może być ryzykowna. Jeśli wszystko przebiega, jak należy, rzeczywiście zabieranie wydruku nie jest konieczne (ale i tak warto to zrobić, o czym wspomnimy za chwilę). Powinieneś jednak zawsze prosić o potwierdzenie, gdy:

  • płatność została odrzucona z jakiejkolwiek przyczyny,
  • anulowałeś transakcję w trakcie jej przeprowadzania,
  • w czasie płatności wystąpił problem z połączeniem z bankiem,
  • podczas płatności doszło do przerwy w dostawie prądu lub zerwania połączenia z internetem,
  • pojawił się jakikolwiek inny błąd w czasie autoryzowania płatności.

Kiedy jeszcze przyda się potwierdzenie płatności kartą?

Potwierdzenie płatności kartą warto brać także w sytuacji, gdy transakcja została zrealizowana bez żadnych problemów. Wydruk może przydać się, gdy będziesz musiał zareklamować kupiony produkt, a zgubisz paragon. Większość konsumentów sądzi, że mogą złożyć reklamację tylko na podstawie paragonu lub faktury, ale nie jest to prawda. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazuje potwierdzenie płatności kartą wśród dokumentów, które uprawniają do reklamowania wadliwego towaru. Co prawda na wydruku nie znajduje się numer paragonu, ani kod produktu, ale możliwe jest odszukanie tych danych w sklepowym systemie informatycznym na podstawie daty i godziny transakcji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także