Pleśń w łazience rozwija się błyskawicznie, jeśli zapomnisz o tej jednej rzeczy
Jeśli chcesz, by Twoja łazienka nie tylko wyglądała na czystą, ale i rzeczywiście była, to jest kilka nawyków, z którymi warto zerwać raz na zawsze. Za chwilę opowiemy Ci o tym, czego nie warto robić w łazience, jeśli zależy Ci na higienie i zdrowiu.
19.01.2023 17:45
Czego nie robić w łazience, aby nie pojawiła się pleśń?
Prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele zarazków zalega na powierzchniach w Twojej łazience. I jak łatwo o to, by w sprzyjających warunkach się rozwinęły. Te niepozorne rzeczy mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie.
Nieużywanie wentylatora
Chociaż wentylatory zdecydowanie pomagają w eliminowaniu nieprzyjemnych zapachów, ich ważniejszą funkcją jest eliminowanie wilgoci z łazienki. Wilgoć prowadzi do pleśni, a to coś, z czym zdecydowanie nie chcesz mieć do czynienia. Niestety w wielu domach wentylatory bardzo rzadko pracują, a pleśń niepostrzeżenie tworzy się w różnych zakamarkach.
Nie pranie ręczników regularnie
Powinieneś je prać co najmniej raz w tygodniu, ale jeśli należysz do większości ludzi, to używasz ich pewnie nieco dłużej. Nieraz - choć tego nie widzimy gołym okiem - jest na nich mnóstwo bakterii i zarazków nazbieranych z całego tygodnia, albo i dłużej. Zwłaszcza jeśli ktoś niedokładnie się myje, a potem resztki brudu wciera w ręcznik, wycierając się nim.
Pozostawienie maty kąpielowej na podłodze
Większość z nas wchodzi na suchą matę po wyjściu spod prysznica. Jednak, gdy pozostawiasz wilgotną matę na podłodze przez dłuższy czas, to zbiera ona bakterie i może nawet generować pleśń. Zawsze susz matę kąpielową po jej użyciu. I pamiętaj też, aby regularnie ją prać.
Nieprawidłowe przechowywanie szczoteczki do zębów
Szczoteczki do zębów muszą być przechowywane w pozycji pionowej w dobrze wentylowanym miejscu, aby mogły wyschnąć pomiędzy użyciami. Kiedy pozostają cały czas wilgotne, jest bardziej prawdopodobne, że staną się pożywką dla bakterii, a nawet zaczną się tam tworzyć małe drobinki pleśni.
Nie pranie zasłony prysznicowej
Skoro tyle razy została spryskana wodą, a czasem nawet mydłem lub szamponem, to przecież jest czysta, prawda? No nie bardzo. Zasłonę też warto regularnie prać lub czyścić. Sama się nie umyje, tylko stanie się siedliskiem bakterii.
Niedostateczne czyszczenie podłogi
W łazienkach często jest mokro, wilgotno i łatwo o przeniesienie się różnych zarazków. Podłogę w niej należy czyścić regularnie, nawet jeśli nie wygląda na brudną.
Pamiętaj też o zdrowiu poza łazienką i nie używaj telefonu
Telefon to rzecz, którą bierzesz z sobą wszędzie, a w toaletach to standard, że siedzi się z nim w 1 ręce. Tyle, że w ten sposób zbierasz na niego pomniejsze cząsteczki fekalii i innych zarazków. A potem przenosisz je dosłownie wszędzie gdzie się następnie wybierzesz. Począwszy od kuchni, a skończywszy na łóżku w swojej sypialni. To bardzo niezdrowy nałóg, jeśli chodzi o przenoszenie wszelkich bakterii i zarazek.